Фото и рецепт: Снежана Трајковиќ

Потребни состојки:

1 кг брашно
1 квасец
1 лажица сол
2 лажици шеќер
50 мл масло
Вода по потреба (околу 600 мл)
За попрскување:
150 мл масло
1 голема лажица растопна маст

Постапка:

Се замесува тесто со активиран квасец и се остава да одмори околу еден час, да го удвои волуменот.

Комитска пита (Фото и рецепт: Снежана Трајковиќ)

Потоа се дели на 6 дела од кои се сучат 6 тенки кори. При сучењето постојано наросувајте брашно или густин, за да не ви се лепи и кине кората.

Комитска пита (Фото и рецепт: Снежана Трајковиќ)

Развлечените кори тргајте ги настрана, додека ја сучите следната кора.
Исечете хартија за печење нешто поголема од корите (за во тепсија 40).

Комитска пита (Фото и рецепт: Снежана Трајковиќ)

Врз една кора напрскајте со една лажица мешавина од од маст и масло, и фил каков што сакате. Јас ставив 250 г блитва измешано со сирење и едно јајце.

Комитска пита (Фото и рецепт: Снежана Трајковиќ)

Корите се редат една врз друга и се филуваат помеѓу, значи постапката се повторува до крај.

Комитска пита (Фото и рецепт: Снежана Трајковиќ)

Се собираат краевите, се превртува на хартија за печење на тепсија бр.40, се сече убаво на парчиња и се остава да стаса околу 30 минути.

Комитска пита (Фото и рецепт: Снежана Трајковиќ)

Првите 10-тина минути печете на 250 степени, а потоа намалете на 200-180 во зависност од тоа како ви пече рерната и допечете ја питата додека да добие убава боја.

Комитска пита (Фото и рецепт: Снежана Трајковиќ)

Кога е готова питата се премачкува со вода помешана со масло.

Фото и рецепт: Снежана Трајковиќ

Комитска пита (Фото и рецепт: Снежана Трајковиќ)