Дома Тагови шеќер

Таг: шеќер

СНЕЖНИ БОЖИЌНИ ТОПЧИЊА – не ви треба рерна

Божиќните колачи, бисквити и други слатки се задолжителни на празничната трпеза, а овој Божиќ можете да го збогатите со овие прекрасни снежни топчиња кои...

Превкусна алва со бадеми – потребни се само 3 состојки!

Потребни СОСТОЈКИ: 350 г сирови бадеми 1 шолја кафеав шеќер ½ парчиња лимон ПОстапка: Бадемите оставете ги некое време во вода за полесно да ги излупите. Се лупат бадемите, се...

Со пиво и шеќер направете ефикасен домашен сируп за кашлица и...

Ова е одличен рецепт за приготвување на домашен сируп кој ја смирува кашлицата и болките во грло. Потребни состојки: 500 мл пиво 150 г шеќер Малку суво нане...

Овој напиток ја лечи кашлицата и болното грло со брзина на...

Ова е најбзиот делотворен напиток кој ја смирува кашлицата за само неколку часа. Негова главна состојка е ловорот кој на сирупот му дава посебен...

Билни капки за лекување на габични заболувања (кандидијаза)

Чаевите и билните капки направени од билки богати со етерични масла, го јакнат имунитетот и имаат силно противбактериско и противгабично дејство Candida albicans е една...

Оригинален крем за кремпита: рецептот е украден од слаткарница, му нема...

Потребни состојки за крем: 6 јајца 1 ванилин шеќер 10 лажици шеќер 6 лажици брашно 1 литар млеко 2 лажици густин 1 шлаг кесичка или 200 мл слатка павлака Крем за висока...

ЧОКОЛАДНАТА КРАЛИЦА е торта која ќе сакате да ја имате на...

Потребни состојки: 16 јајца 400 + 100 г чоколадо за готвење 100 г млечно чоколадо 1 литар млеко 8 лажици масло 2 прашок за печиво 20 + 6 лажици шеќер 250 г...

Ова дефинитивно е највкусната варијанта на тема Манчмелоу

Потребни состојки за кора: 5 жолчки 240 г шеќер 3 лажици какао 150 мл масло 200 г брашно 1 прашок за печиво 1 ванилин шеќер 250 мл млеко За крем: 6 белки 10 лажици шеќер 1...

Грчка баклава без кори: превкусен, сочен колач

Нема да ве остави рамнодушни! Потребни состојки: 3 јајца, 150 г шеќер, 12 лажици млеко, 12 лажици масло, 12 лажици пченичен гриз, 12 лажици брашно, 1 прашок за печиво и 200 г мелени...

Волшебен колач од јаболка – најдобриот што сум го пробала!

Потребни состојки: 1 чаша гриз 1 чаша остро брашно 1 чаша шеќер 1 прашок за печиво 1 ванилин шеќер Јаболка по потреба и желба Цимет по желба Путер/маргарин по потреба Постапка: Предложените количини овде...