Превкусна алва со бадеми – потребни се само 3 состојки!

Потребни СОСТОЈКИ:

350 г сирови бадеми

1 шолја кафеав шеќер

½ парчиња лимон

ПОстапка:

Бадемите оставете ги некое време во вода за полесно да ги излупите.

Се лупат бадемите, се сушат и се мелат ситно, па се става шеќер во шерпа со 5 лажици вода да се стопи.

Се додаваат и бадемите и се меша.

Оставете да врие на послаб оган 5 минути со постојано мешање, додавајќи го и сокот од лимонот.

Се остава да излади, па се става во мали калапи, а потоа се стега во фрижидер и јаде.

Претходна статијаСтар рецепт за вкусна и здрава боза
Следна статијаДомашен лек за кашлица – заборавете на сирупите од рекламите