Дома Тагови ревма

Таг: ревма

За ревма е дар од Бога, го чисти црниот дроб, ги...

Познато е и по лековитото делување на облогите направени од млади листови од бреза, кои се нанесуваат на б олни места со ревматизам и...

НЕ Е ИСТО АКО ЗГЛОБОТ ВЕ БОЛИ НАВЕЧЕР ИЛИ КОГА ЌЕ...

Симптомите на ревматизам најпрво се појавуваат како б олки во зглобовите, а оваа болест може да доведе до инва-лидитет. Ревматологот ја објасни разликата помеѓу...

ГРСТ ЛИПА ГО ИСФРЛА ВИШОКОТ СОЛ ОД ТЕЛОТО ЗА 4 ДЕНА...

Сите го користат чајот од липа за симнување на високата температура, а малкумина знаат дека оваа билка има неверојатна способност за исфрлање на вишокот...

Природен лек за кашлица, стомачни тегоби, инфекции, ревма и акни

Ако го сакате ренот сигурно ви е познато чувството кога ќе семете залак свежо изрендан корен рен - врела топлина од која ви избиваат...

Со години ја правам – тинктурата од кокиче е одлична за...

Кокичето (лат. Galanthus) е најпознатото ранопролетно цветно растение. Всушност, кокичето е предвесник на пролетта. Повеќето видови на кокичиња се одгледуваат како украсни растенија, бидејќи...

УНГАРСКИ КАПКИ за утринска вкочанетост, реума, отечени зглобови, гихт

Унгарската водичка, тинктура или капки (Ларендогра) потекнува од времето некаде пред 14 век, но точниот датум на рецептот е изгубен во историјата. Некои извори...

Фитотерапевт: направете лековита маст за ревматични зглобови и гихт

Автор на овој рецепт е фитотерапевтот д-р А.Попов, а рецептот е објавен во книгата Лековити билки во народната медицина од 1967 година. За приготвување на...

Природен лек против реума

Мешавина од маслиново масло и лист од орев може да биде корисен мелем кој ќе ви ги ублажи ревматските тегоби. ​ Болките предизвикани од реума можат...