Дома Тагови посна погача

Таг: посна погача

ПОСНА ПОГАЧА: Без јајца, без млеко, а сепак многу мека и...

Ова е најмеката посна погача во вид на ружа, со многу едноставна подготовка. Потребни состојки: 800 г брашно 150 мл газирана вода 100 мл вода 200 мл масло 1 лажица...

Посна погача која е мека како памук – ја правам секоја...

Фото и рецепт: Марика Стаменковиќ Оваа посна погача е мека како памук. Почнав да ја правам за Велигден, а сега ми ја бараат секоја недела. Потребни...

Посна погача мека како памук – почнав да ја правам за...

Фото и рецепт: Марика Стаменковиќ Потребни состојки: 700 г брашно 2 лажички сол 1 лажиче шеќер 2 лажици масло 1 коцка свеж квасец се замесува со млака вода Постапка: Од вкупната количина брашно...

ПОСНА ПОГАЧА СО ЛУК И ОРЕВИ (за Тодорова сабота)

Потребни состојки: 400 г брашно (300 бело + 100 интегрално) + за поросување и месење 50 мл маслиново масло + за премачкување ½ лажичка шеќер 20 г свеж...