Дома Тагови пченица

Таг: пченица

ЗА ЃУРЃОВДЕН СВАРЕТЕ ПЧЕНИЦА ЗА БЛАГОСТ И БЕРИЌЕТ: Овие 2 состојки...

Традиционално за секој поголем празник или слава се вари пченица, односно славско жито кое симболизира благост, бериќет и напредилок во куќата. Па, еве како...

НАЈДОБРИОТ РЕЦЕПТ ЗА СЛАВСКА ПЧЕНИЦА: Овие три тајни не ги знае...

Ќе ви претставиме два рецепти, односно два начини за приготвување на славската пченица. Според првиот рецепт, житото се пере во неколку води пред варењето,...

ВАРЕНА ПЧЕНИЦА СО МЕД: Старински десерт по рецепт на нашите баби...

Варената пченица е голема ризница од нутриенти, а во комбинација со мед и јаткасти плодови, таа е уште повкусна и поздрава. Во минатото, оваа...

Засадете украсна божиќна пченица за да ви биде бериќетна годината

Се наближуваат новогодишните празници а кај луѓето полека се зголемува расположението и желбата за украсување на нивните домови. Порано оваа божиќна пченица, традиционално се...

БУЛГУР: за дијабетичари, за слабеење, за жени во менопауза…

Булгур е житарица која се добива од неколку видови пченица, најчесто дурум. Процесот започнува со навлажнување на пченицата која потоа се суши или пече...

Ако ви се закачи гранче – некој е вљубен во вас,...

Ако пред врата најдете сламка со клас, тоа значи дека ќе ви дојде некој маж на гости, а сламка без клас – гостинка. Кај разни...

ТРИМИРСКА ПЧЕНИЦА: Прастар македонски рецепт

ТРИМИР значи тридневен пост во нејадење и непиење ништо. Во целиот тримирски чин, особено се респектирани оние кои “држеле” Тримир Бидејќи по Прочка почнуваат Велигденските...

Пробиотски напиток од пченица – Реџивелак: Ги лекува болните црева и...

Дали знаете што е Реџивелак и кои се неговите здравствени бенефити? Реџивелак е ферментиран напиток кој е евтин, едноставно се прави, освежувачки пијалак, полн со...

Повеќе од 55 болести се поврзани со глутенот – еве како...

Повеќе од 55 болести се поврзани со глутенот, протеин кој може да се најде во повеќето житарки: пченица, ’рж и јачмен, но не и во...

Нова сорта руска пченица ќе ја замени нафтата

Руските агрономи со селекција и вкрстување создале единствена сорта пченица отпорна на студ, прекумерна влага и многу болести. Исто така, оваа сорта има многу...