Дома Тагови мозочен удар

Таг: мозочен удар

„Зголемен бројот на мозочни удари! Неврологот Јолиќ предупредува: Еве како навреме...

Мозочниот удар е болест која секоја година одзема голем број животи кај нас, но и во светот. Најчесто се јавува поради прекин на дотокот...

СЕКОЈ 3. ЧОВЕК ВО СВЕТОТ УМИРА ОД МОЗОЧЕН УДАР-Д-р Марковиќ открива...

Докторката Бранка Марковиќ објаснува како настанува мозочен удар и кои се симптомите. Процесот на рехабилитација започнува веднаш! Третата причина за смртност во светот е мозочниот...

Телото природно си наоѓа начини како да се разлади од врелината,...

Д-р Дејан Христов објасни за срцевите заболувања и како човековото тело реагира на летните врелини. Докторот советува и начини како да се заштитиме и...

Спречува срцев yдap, го чува мозокот, бубрезите и срцето, неверојатен напиток...

Лукот припаѓа на семејството Allium (sativum) заедно со кромидот и празот. Неговиот богат и специфичен вкус прави да биде еден од најупотребуваните зачини ширум...

Еден месец пред мозочниот удар организмот ги испраќа овие знаци

Професорот Дејан Трајковски кој е познат по своите одлични статистички анализи, овојпат се осврна на еден здравствен проблем во Македонија, кој како што се...

Ако сте жена и имате над 40 години, овие 10 симптоми...

Одредени симптоми кои жените често ги чувствуваат после 40-тата година, можеби не се причина за загриженост, но доколку се појават ненадејни промени како што...

Лекарите советуваат зошто притисокот треба да се мери на левата, а...

Зошто притисокот треба да се мери и на левата и на десната рака, советуваат лекарите, бидејќи евентуалната разлика би можела да биде ран предупредувачки...

Ова се подмолни симптоми дека веројатно сте имале мозочен удар и...

Веројатно си мислевте дека мозочниот удар е состојба која ги погодува само возрасните лица, но, лекарите велат дека ова може да му се случи...

Никој од докторите не и верувал, се снимила во мометот кога...

Оваа снимка и го спасила животот. Претходно лекарите ја убедувале дека била под стрес и во момент на паника само да дише длабоко. Меѓутоа,...

6 симптоми дека имате тромб – ова може да ви го...

Многу е лошо за здравјето кога тромбови се создаваат во крвните садови, бидејќи тогаш на организмот му е загрозен животот. Може да дојде до...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"