Дома Тагови модар патлиџан

Таг: модар патлиџан

Во Австралија го лекуваат ракот на кожа со овој зеленчук: природен...

Фитохемикалијата од модриот патлиџан се покажала како лековита во дури 80 000 случаи со карцином на кожа! Жителите на Австралија, благодарение на оваа фитохемикалија, го...

Модри патлиџани во тегла за зимница – многу вкусно!

Модриот патлиџан во тегла за зимница има многу посебен вкус, кој пробал знае. Како и секој друг рецепт за зимница, почнувајќи од пиперките на...

ГЛУВИ РИБИ: Похуван модар патлиџан кој не е мрсен

Рецепт: Душица Дебарлиева Потребни состојки: 1 среден долгнавест модар патлиџан Сол, масло за пржење Брашно, јајце, презла Постапка: Ако сакате модрите патлиџани да не масни, тогаш најпрво обарете ги малку. Долгнавестите...

Мусака од модар патлиџан: старинско јадење, превкусно, прсти да излижеш!

Фото и рецепт: Снежана Трајковиќ Потребни состојки: 2 поголеми модри патлиџани Малку масло 1 главица кромид 1 морков 1 пуперка 300 г мелено месо 3 лажици ориз црвен пипер и зачини по вкус 1...

Умирав од болки и не можев да станам од кревет, а...

Здраво! Се викам Ивана. Боледувам од артритис и постојано се соочував со болки во зглобовите, понекогаш толку силни, што не можев да станам од...

„Умирала“ од болки и не можела да стане од кревет, а...

Здраво! Се викам Ивана. Боледувам од артритис и постојано се соочував со болки во зглобовите, понекогаш толку силни, што не можев да станам од...

Добро погледнете – само еден е вкусен! Конечно научив да ги...

Конешно научив како се одбира патлиџанот и каде сите грешиме цел живот: Добро погледнете ги двете фотографии – само еден е вкусен! Ако модриот патлиџан...

Баба Гануш – Мутабал намаз од модар палиџан (МУТАБАЛ ПАШТЕТА)

Вкусната Мутабал паштета е ориентален посен намаз, чиј рецепт кај нас повеќе е познат како Баба Гануш и се приготвува од модри патлиџани. Постапката...

ИВАНОВА БАЛТИЈА на струмички дијалект или ИВАНОВА СЕКИРА (посно јадење со...

Фото и рецепт: Елена Мишковска Да се потсетиме на еден стар посен рецепт, превкусен и незаменлив за деновите во пост. Потребни состојки: -модри патлиџани -лук -кромид -магдонос -домати -сол, црн пипер, зачини...

Вкусни декоративни ролати со модар патлиџан

Потребни состојки: 1 модар патлиџан 1 чаша кисела павлака 1/2 китка копар 1 шолја крупно сечкани ореви 2 чешниња лук сол по вкус Постапка: Модриот патлиџан исечете го на ленти. Испржете го и...