Дома Тагови мекици што не впиваат масло

Таг: мекици што не впиваат масло

СТРУМИЧКИ ЛАНГИДИ: Рецептот се пренесувал од генерација на генерација дека е...

Рецептот за овие највкусни Лангиди на струмички начин ни го претстави нашата драга членка Данче Стојева во групата НМД рецепти. Традиционално се јадат со...

Мекици готови за половина час, без чекање тестото да стасува, не...

Фото и рецепт: Верица Николиќ – мекици готови за половина час. Ова е еден од подобрите рецепти за брзи мекици кои се одлични за појадок...

Ми се роди внука! Да е жива и здрава! А ова...

Овие мекици воопшто не се мрсни, не впиваат масло, меки се како памук и воздушести. Можат да се јадат и солени и благи. Има...

Тесто за мекици што не впива масло додека се пржат

Потребни состојки: 1 јајце, ½ чаша кисела павлака (100 г), 1 чаша топла вода (200 мл), 1 прашок за печиво, малку сол и брашно по потреба (тестото треба...