Дома Тагови мед од глуварче

Таг: мед од глуварче

ОСУМ здравствени придобивки од глуварчето: Кога се бере, како се подготвува...

Глуварчето веројатно ви е познато како тврдоглав плевел кој упорно се шири низ вашиот тревник и градината, но кога ќе слушнете за неговите лековити...

Сируп и мед од глуварче против кашлица, бронхитис, покачени масти и...

Цветовите од глуварче се користат за подготовка на сируп кој лекува настинки, бронхитис и гингивит (воспаление на непцата). Народната медицина познава многу рецепти кои...

Дијамант на природната медицина: чајот од глуварче го јакне имунитетот, го...

Глуварчето е омилено полско цвеќе, неговите весели жолти цветови се предвесник на сончевите денови. Цветовите, а подоцна семето на глувачето се неизоставен дел од...

Природен мед направен од жолтите цветови на глуварчето

За подобрување на имунитетот. Глуварчето е многу здрава билка која помага за лекување на бројни здравствени проблеми. Се користи за спречување на рак, ја...

Природен мед од глуварче за имунитет и регенерација на замастен црн...

Фото и рецепт: Ивана Костиќ-Станковиќ – мед од глуварче. Глуварчето одамна е познато и докажано како одличен природен лек и најчесто се користи за подобрување...

Природен мед направен од жолтите цветови на глуварчето (рецепт+видео)

За подобрување на имунитетот. Глуварчето е многу здрава билка која помага за лекување на бројни здравствени проблеми. Се користи за спречување на рак, ја...

Ова се најлековитите видови мед и сите имаат различно дејство –...

Постојат многу видови мед, а секој од нив е лековит. Секој мед е биокатализатор и добар е за цревата и воопшто за дигестијата. Вистинскиот,...

Детално објаснување како да направите мед од глуварче

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 400 цветови 2 литри вода 2 кг шеќер 2 лимони ПОСТАПКА: Глуварчињата наберете ги напролет кога се во полн цвет, најдобро на пладне. Исперете ги во неколку води,...

Лековит мед од глуварче: пролетниот е најсилен и најлековит!

Фото и рецепт: Александра Илиќ Потребни состојки: 400 цветови 2 литри вода 2 кг шеќер 2 лимони Постапка: Глуварчињата наберете ги напролет кога се во полн цвет, најдобро на пладне. Исперете ги...

Магичен напиток кој преку ноќ ги топи килограмите, а покрај тоа...

Напиток кој согорува стотици калории додека вие седите и читате книга? Секако! Можно е, доколку ги искористите лековитите својства на циметот и медот од...