Дома Тагови маслинки

Таг: маслинки

Овој природен лек е спомнат во Библијата, а познато е дека...

Сите знаеме дека маслинките, како и маслиновото масло, дека се здрави, па поради тоа си го најдоа своето заслужено место во многу препарати за...

СИМБОЛ НА ВЕРА, СИЛА И ЛОЈАЛНОСТ: Ова се 10 причини зошто...

Легендата вели дека Мојсеј ги изземал мажите кои одгледувале маслинки од учество во вој.на. Во различни митологии, ова растение симболизира вера, сила и лојалност....

Зелени и црни маслинки: еве како да откриете дали се фарбани...

Бојата на маслинките нема никаква врска со тоа за кој вид станува збор. Имено, зелените маслинки се набрани незрели и полека ја менуваат бојата...

Ликер и чај од црни маслинки за висок крвен притисок

Често се вели дека во рајот постоеле две дрва: смоква и маслинка. Смоквата е „дрво на вистината“, а маслинката е „дрво на животот“. Старата...

Пица мајсторите го чуваат рецептот во тајност

Тешко е да се пронајде човек кој не е љубител на добра пица, а некогаш колку и да се обидуваме да направиме идеално тесто,...

Еве зошто треба секое утро да пиете по 1 лажица маслиново...

Маслиновото масло се користело за многу цели во текот на целата историја од човештвото. Денес, покрај исхраната, ова драгоцено масло се користи во медицината,...