Дома Тагови мандарина

Таг: мандарина

ПОСТОИ ПРИЧИНА ЗОШТО НЕ ТРЕБА ДА СЕ ПРЕТЕРУВА: После ова сознание,...

Познато е дека мандарините се полни со витамин Ц и штитат од грип и настинки, но малкумина знаат дека од нив стануваме поубави, но...

Ако јадете макар една мандарина на ден ќе го подобрите целокупното...

Мандарината е кисело-сладок цитрус од Југоисточна Азија, кој се одгледува во нашите области од 19 век. И покрај ова, тешко е да се замисли...

Рецепти за слатко од мандарини и лековито масло од кора од...

Слатки клементини или слатко од мандарини - Класичен рецепт за слатко од мандарини: 30 мали по величина мандарини се ставаат во тенџере, се прелеваат...

Чај од мандарина за слабеење, тинктура против кашлица, атеросклероза и дијабетес

Мандарината на многумина им е омилено овошје поради својот вкусен, сочен и сладок плод, а при нивното лесното лупење се ослободува прекрасен мирис кој...

Лек за акни, дамки и лузни: кожата ќе ви стане мазна,...

Сите сакаат да имаат убава, мазна кожа без акни, дамки и лузни. При лекувањето на лузните настанати од акни, важно е да се прави разлика...

Народен лек за кашлица со кора од мандарини

Потребни состојки: ​ 50 г кора од мандарина 200 мл водка Стаклена тегла     Постапка: ​ 1.Смелете 50 грама кора од мандарина и ставете во тегла. 2.Сомелената кора прелијте ја со една чаша...