Потребни состојки:

50 г кора од мандарина

200 мл водка

Стаклена тегла

 

 

Постапка:

1.Смелете 50 грама кора од мандарина и ставете во тегла.

2.Сомелената кора прелијте ја со една чаша водка или 40% алкохол.

3.Добро затворете ја теглата и оставете да отстои 7 дена на темно место.

4.Процедете и чувајте во фрижидер, во тегла обложена со алуминиумска фолија, на долната полица од фрижидерот.

Употреба: по една лажица после јадење, заедно со една лажица мед, трипати во денот.

Лекува кашлица и го прочистува грлото.