Дома Тагови лук

Таг: лук

ШТО СÈ ЛЕКУВА 1 ЧЕШНЕ ЛУК: Сите народни рецепти за целосно...

Секој кој јаде по едно чешне лук секое утро четириесет дена, ќе може да ги види ѕвездите дури и преку ден. Веројатно е излишно...

ПРИРОДЕН ЛЕК ЗА КАШЛИЦА: По една лажица трипати дневно, за три...

„Драги пријатели, се надевам дека со овој природен лек ќе ви биде подобро, но во секој случај не го заобиколувајте ниту својот лекар“, вели...

ЛУКОТ Е МНОГУ ЛЕКОВИТ: Ама не смеат да го користат луѓе...

„Во голем број случаи лукот е исклучително лековита билка и поволно делува врз човековиот организам. Неговата редовна конcyмација има особено лековити својства врз кардиоваскуларниот...

СЕКОЈА ЕСЕН БАБА МИ ГО ПРАВИ ОВОЈ ЧАЈ: Ниедна болест не...

Ова е домашен лек за одбрана од виpycи и инфекции, а делува така што го зајакнува имунолошкиот систем. Овој стар рецепт се користел многу...

НАЈДОБАР ДОМАШЕН ЛЕК ПРОТИВ ОПАЃАЊЕ НА КОСАТА: Секој може да го...

Лукот не е само сачин кој им се додава на јадењата за да го збогатив нивниот вкус и арома. Неговите лековити својства одамна се...

И ПЕЧЕНИОТ ЛУК Е ДОБАР ЗА ЗДРАВЈЕТО: Колку чешниња дневно треба...

Печениот лук одлично делува за здравјето на организмот, а особено го намалува холестеролот, па затоа треба редовно да го имаме на трпезата. Лукот е...

ЛУКОТ ГО ЈАКНЕ ИМУНИТЕТОТ, А ПОМАЛКУ Е ПОЗНАТО ДЕКА ГО ЛЕКУВА...

Уште од древни времиња е омилена намирница во исхраната, но и најчесто користен лек во природната медицина. Она што помалку е познато е дека...

Сте се најале лук, а гумата за џвакање не делува: Еве...

И покрај тоа што е многу здрав и вкусен, многумина одбегнуваат да го јадат лукот, токму поради неговиот мирис кој особено се чувствува после...

Еве зошто лукот е најдобар меѓу најдобрите: спречува тромби, го намалува...

Лукот е дел од фамилијата Allium, во кој исто така припаѓаат кромидот, празот и власецот. Некои од останатите членови на оваа фамилија имаат исти...

Овие намирници мора да ги јадете цело лето, ќе ве заштитат...

Имуниот систем претставува нашиот одбранбен механизам против сите несакани инфективни заболувања (предизвикани од различни микроорганизми), но и малку поопшто. Тоа е нашиот одбранбен систем...