Нутриционистката Бранка Мирковиќ открива како е најдобро да се јаде лук, дали е вистина или е мит дека не го сакаат луѓето со низок притисок и кои се двата најдобри начини да се подготви.

Нутриционистката Бранка Мирковиќ во утринската емисија на ТВ Прва зборуваше за тоа како е најдобро да го подготвите лукот за да ги сочувате неговите здрави својства кои го прават една од најефикасните намирници за имунитет.
Нутриционистот даде и неколку рецепти, а објасни и што да правите ако имате низок кpвен притисок или ве бoли стомак кога јадете лук. Таа рече дека воопшто не треба да ги фрлате лушпите од лукот, а истото правило важи и за кромидот. За тоа има добра причина:
„Не фрлајте ги лушпите ниту од лукот, ниту од кромидот, тие се драгоцени како природен лек кој помага при болести на pecпираторниот систем како и за гyста кpв и кpвни згpyтчувања, односно помагаат како лек против тpoмби.
Доколку сакате да ставите лук во некое јадење, супа или вариво, само малку потиснете го сосе лушпата за да се отвори и целиот ставете го. Можете и цела главица, нелупена да ја печете во рерна, а потоа само истиснете ги чешнињата како паста. Сето тоа е многу похранливо“, рече таа.
Приготвениот лук сосе неговата лушпа може секој да го јаде и нема да му причинува тегоби на желудникот. Можете да најдете доста рецепти за тоа како се пече лукот во рерна, многу е едноставно и поздраво. Ова истото се однесува и на кромидот.
Земете една главица кромид, измијте го надворешно од евентуална нечистотија, избоцкајте го со виљушка преку лушпата, па целата главица, така неизлупена ставете ја во супата додека се вари. Ќе добиете многу вкусна и лековита супа. Ваквата супа е одлична за имунитетот.
И, не одбегнувајте го лукот, јадете го сечкан, а не како цело чешне. Цела Франција и Италија мирисаат на лук и никому не му пречи. Обично лукот го рендаат во маслото, додаваат малку лимонов сок и после тоа го јадат така, но почесто заедно со храна, за подобрување на вкусот.
Кој е најдобриот начин да се јаде лук, дали е поздрав сиров, дали пречи термичката обработка и дали ги гyби здравите својства?

„Не, нема да ги изгуби своите својства, но на многумина им пречи лукот кога е во свежа состојба. Секој може да го јаде вака преработен. „Во нашата традиционална кујна има печени пиперки со масло и оцет, како и други салати, слободно додавајте го лухот во храната“, рече таа.
Кој не треба да јаде лук, често слушаме дека не треба да го конcyмираме доколку имаме низок притисок или проблеми со варењето?

„Не, зошто не би смееле? Ако ви пречи притисокот, додајте малку сол, пијте вода и притисокот ќе се зголеми. При дигестијата пречи само оној зелениот дел кој се наоѓа во срцевината на самото чешне, исечете го тој мал дел и извадете го зеленото перце, па тогаш секој може да го јаде“, рече таа.
Пирето од лук е многу здраво, испечете ја целата главица во рерна и потоа истиснете ги чистите чешниња. Но, има и друг начин, Французите го прават тоа така, го потопуваат во масло и го динстаат на 60-70 степени подолго време, а потоа прават паста од него. Штом почувствувате дека чешнињата омекнале како за пире, готово е, па откако ќе се олади чувајте го во фрижидер.