Дома Тагови крофнички

Таг: крофнички

БРЗИ КРОФНИ: Толку се добри што денес двапати ги правев

Едноставни, брзи, одлични, но и брзо ги се изедуваат, особено ако ги правите помалечки за вашите најмили, а секако и за нас возрасните. Постапката...

НАЈМАЛИТЕ КРОФНИЧКИ НА СВЕТОТ-СТРУФОЛИ: Сочни, вкусни и мирисни, излегуваат цел куп

Ако досега не сте ги пробале најмалите крофнички во светот, тогаш испробајте го овој стар италијански рецепт, ќе бидете воодушевени, многу се вкусни. Струфоли...

Една работа ги уништува крофните и тестото: На овој начин нема...

Ако некогаш сте правеле крофни и ви излегле жилави и многу масни, тогаш грешката е во самиот рецепт. Иако се познати состојките од кои...

Ако имате кеса – направете ги најбрзите фритули, само малкумина ја...

Кога одиме на летување децата често сакаат да ги јадат на плажа. Некои ги нарекуваат „Локумадес“ или „Фритули“, а за мене се мини крофнички...

НЕ ТРЕБА НИ ДА ГО ДОПРЕТЕ ТЕСТОТО: За 10 минути се...

Рецептов ме воодушеви, едноставен, брз, евтин, а мини крофничките-фритули излегуваат еден куп и многу се вкусни. Апсолутно вкусно и брзо, едноставно се приготвуваат за...

Крофнички без квасец за 10 минути се готови – ќе се...

Рецепт и видео презентација на Сара од Мои Домашни Рецепти - Брзи крофнички без квасец, за 10 минути готови. Рецептот го испроба нашата драга...

Крофничките на Ана меки како душа, со мирис на портокал

Од крофни никогаш доста, а овие прекрасни меки како душа крофнички ни ги претстави нашата драга Ана Божиновска, во групата НМД рецепти. Пријатен ден...

Рецепт за крoфнички со калап-апаратче

Фотографија и рецепт на Живица Табанов Потребни состојки: 2-3 јaјцa, 6-8 лaжици шеќер, 2 чaши од 200 мл брaшнo, 1 чaшa јoгурт, 1/2 прашок за печиво пецивo, пo желбa-вaнилa. Постапка: Јајцата со...

Крофни, па уште и шупливи со бел прстен – најдобри досега...

Токму вакви ги сакаме крофните! Фото: Љиљана Марјановиќ Потребни состојки: 2 жолчки 60 г маст 60 г шеќер 1 лажичка сол 40-50 г квасец 500 мл млеко 950 г брашно Постапка: Во топло млеко ставете...

Медени крофнички, локумадес: одлично изгледаат, превкусни се!

Медените крофнички или локми, се сметаат за дел од грчката кујна, но и од турската... од каде и да потекнуваат, не е важно, превкусни...