Дома Тагови Колач со ореви

Таг: Колач со ореви

Супер вкусен колач со ореви

Вкусни, кремасти со богат вкус. ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 7 белки 7 лажици шеќер 3 лажици брашно 150 г мелени ореви 50 г ситно сечкани ореви 1/2 прашок за печиво 1 лажица несквик или...

Посен а сочен колач со гриз и ореви, додека се пече...

Посен колач, одличен за слави, но и за секојневен десерт: Македонскиот колач е толку добар што додека го печете целата куќа ви мириса прекрасно,...

ТАТЛИИ – Стар турски рецепт за шербетен колач со ореви

Потребни состојки: 1 кг брашно 250 мл газирана вода 500 мл масло 3 лажици шеќер 1 прашок за печиво За шербет: 500 г шеќер 700 мл вода 1 лимон – сок 1 ванилин шеќер 250...

Ова е македонскиот колач кој цел Балкан го споделува – проверете...

Македонскиот колач е толку добар што додека го печете целата куќа ви мириса прекрасно, а за вкусот нема потреба да се коментира – пробајте...

ОРАСНИЦА: никогаш да не се заборави рецептот на овој омилен сочен...

Фото и рецепт: Нермина Јордамовиќ Ова е стар рецепт, јас го знам 31 година, го памтам, никогаш не сум го заборавила, често го правам, се’...

Колач со ореви и ванилин крем: мерки на лажица

Фото и рецепт: Марија Милосковиќ Потребни состојки: 6 белки 6 лажици шеќер 3 лажици брашно 2 лажици еуро крем 200 г крупно сечкани ореви Постапка: Белките се матат во цврст снег со...

Овој колач многу едноставно се прави многу е вкусен, мора да...

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 5 јајца 180 г шеќер 200 г брашно 1 прашок за печиво 200 мл млеко 200 мл масло 10 големи лажици ореви ЗА КРЕМ: 500 мл млеко 1 пудинг од ванила 2 лажици...

БРЗ КОЛАЧ СО ОРЕВИ – мерки на чаша од 200 мл

Потребни состојки: 4 јајца 1 чаша млеко 1 чаша масло 1 чаша гриз 1 чаша остро брашно Т-400 2 чаши шеќер 2 чаши мелени ореви За сируп: 600 мл вода (3 чаши) 2 чаши...

Штангли со орев, пробајте ги па коментирајте!

Потребни состојки за кора: 3 белки 150 г шеќер 100 г брашно 150 г мелени ореви 150 г сечкани ореви За фил: 3 жолчки 150 г шеќер 100 г брашно 6 големи лажици густин 1...

Овој колач не знам како се вика, едноставен, превкусен и многу...

Ова навистина мора да го пробате!!! И тоа е се’ што ќе ви кажам... Потребни состојки: 100 г суви сливи 100 г суви кајсии 100 г цели ореви 100...