Дома Тагови Колач со ореви

Таг: Колач со ореви

Cтрашно добар колач, по два дена повторно го направив и пак...

На некои им е познат како „Бањалучанка“, на други како „Славонски коцки“ или „Морнарски штангли“, „Маргитин колач“, „Кремасти коцки со ореви“ и којзнае уште...

Едноставен, сочен, старински колач со ореви и гриз (мерки со чаша)

Ова е еден од оние едноставните колачи со неодолив вкус, кој често се прави поради лесната подготовка. Во нашето семејство на пример, речиси секоја...

СУНЃЕР ПИТА СО ОРЕВИ: Полна со фил, сочен прелив, неодолив вкус,...

Еден од омилените колачи е токму сочниот колач полн со ореви. Не е баклава, не е ниту раванија, туку еден посебен колач кој нема...

Најубавиот кремаст колач со ореви: Бабите го обожаваа, измешајте сè во...

Кога го видов рецептот на Рада за штангли со ореви, останав воодушевена бидејќи ме потсети на старинските колачи на мојата баба. Таа постојано ми...

ПОСОЧЕН И ПОДОБАР ОД ТОРТА: За овој старински колач со ореви...

Додека го печете овој колач со јаболка и ореви, од кујната се шири прекрасен и неодолив мирис. Се приготвува многу брзо и едноставно. Сите...

КРЕМ КОЛАЧ СО ОРЕВИ: Толку едноставно се подготвува што сите ќе...

Ова е превкусен пудинг колач со какао кори и ореви, а помеѓу има два фила од какао петит бисквити кои ја дополнуваат комбинацијата. Еве...

ШТАНГЛИ ОД ОРЕВ: Само 4 состојки, без брашно и миксер, а...

„Ова е старински колач, мајка ми често го приготвуваше. Се приготвува од само 4 состојки, без брашно и миксер, а многу, многу е вкусен....

СО МЕРКИ НА ЛАЖИЦА: Сочен колач со ореви кој оди сè...

Многу вкусен и сочен колач со вкус на баклава, но со поинаква текстура и мекост. Мора да го пробате, овој колач се топи во...

КРЕМ КОЛАЧ СО ОРЕВИ: Кога ќе го пробате, сигурно нема да...

Рецепт на Верица Николиќ. „Ова е еден од оние колачи кој кога ќе го пробате, сигурно нема да се задржате на само едно парче....

Брз колач со гриз и ореви, со мерки на чаша: „Кога...

Ова е еден проверен рецепт за брз колач со ореви кој секојпат успева и секогаш излегува со одличен вкус. Се приготвува со состојки кои...