Дома Тагови качамак

Таг: качамак

КАЧАМАК ОД РЕРНА: Многу е вкусен, брз и лесен, често го...

Ако сте љубители на качамак или бакрдан, а немате многу време да стоите над тенџерето додека се долго се вари според оригиналниот рецепт, тогаш...

ПОТПЕЧЕН КАЧАМАК: Рецепт на нашите баби, ова уште денес мора да...

Кога го видов рецептот кај Валентина за потпечен качамак, веднаш се сетив на мојата баба која редовно ми го подготвуваше ова јадење. Таа ми...

Еве зошто на Петровден задолжително се приготвува „БЕЛ МАЖ“: оригинален рецепт...

Оваа година на 12 јули го прославуваме еден од најважните летни празници - денот на првите апостоли Свети Петар и Павле. Покрај ритуалите и...

ПОСНО ЈАДЕЊЕ НА ВОДА: Израдувајте ги цревата со овој лековит качамак...

Вареното пченкарно брашно делува како мевлем на цревата. Многу е здраво и лековито, па затоа би требало редовно да биде на нашата трпеза. Познато...

Ни побрзо ни повкусно јадење нема од ова, направете го по...

Некогаш се сметал за храна на сиромашните, но качамакот е деликатес. Постојат многу рецепти за негова подготовка, а се јаде со разни додатоци и...

Качамак со компири и кајмак – на црногорски начин – старинско,...

Фото и рецепт: Јулија Вељиќ Ова е качамак по рецептот на мојата баба, прилагоден на рингла со плин – а уште е поубав кога се...

ПОСЕН (на вода) КАЧАМАК СО КРОМИД

Потребни состојки: 500 г пченкарно брашно 2 главици кромид 1 литар вода 1 прстофат сол (или по потреба) Постапка: Во литар вода со малку сол која врие полека додадете половина...