Дома Тагови јачмен

Таг: јачмен

Топло вариво со јачмен кое го грее телото и му дава...

Ладните денови бараат топли јадења кои се чорбести и се јадат со лажица, бидејќи само тиое најдобро го закрепнуваат целиот организам и тоа со...

ЧАЈ ОД ЖИТНИ КУЛТУРИ: најдобриот лек за намалување на најтврдокорните стомаци...

Јачменот е одличен извор на диететски влакна и содржи растворливи и нерастворливи влакна. Растворливите влакна се делотворни во намалувањето на холестеролот во кр-вта и...

Чај од ориз, јачмен и пченкарна свила – cпac за вишокот...

Јачменот (Hordeum Vulgare) се смета за најстарата житарка во Европа која изобилува со витамини од Б комплексот, магнезиум, манган, селен, цинк, протеини и диететски...

Лековита облога за очи – оваа смеса го лекува јачменчето за...

Јачменот претставува тврдо зрно по должината на работ на очниот капак. Оваа состојба може да биде б олна или ири тирачка, но ретко сериозна....

Лек за целото семејство: сварете го јачменот и испијте ја лековитата...

Јачменот (Hordeum Vulgare) се смета за најстарата житарка во Европа која изобилува со витамини од Б комплексот, магнезиум, манган, селен, цинк, протеини и диететски...

Пржен па мелен јачмен – намалува лош холестерол и крвен притисок,...

За Цампа (Тсампа) Тибеќаните веруваат дека не постои проблем кој оваа намирница не може да го реши. Јачменот се сади напролет, а созрева во лето....

Ако нешто може да го спаси вашиот имунитет – тогаш тоа...

Ако нешто може да го спаси вашиот имунитет, тоа е бета – глуканот. Оваа состојка се добива од клеточниот ѕид на пекарскиот квасец, а...

Ваква САРМА не сте јаделе досега!

На самото спомнување на сармата, првото нешто што ви паѓа на памет е зима и празници. Ова вкусно и освежувачко јадење во овој период...

Не мора да барате доилка, има подобро решение за јачмен на...

Иако се појавува и кај возрасни луѓе, јачменот е главно детска болест. Тоа е гнојно воспаление на ситните жлезди кои се наоѓаат на трепките...

Јачменче на око – колку и да ве нервира НЕ ГО...

Малите црвени јачменчиња кои најчесто се јавуваат во пределот на очите, можат прилично да бидат иритабилни и да не изнервираат. Тие меѓутоа, не се...