Дома Тагови готови кори

Таг: готови кори

Мали питички со сирење како пирошки кои се прават со готови...

Потребни состојки: 500 г тенки кори за пита 250 г полномасно сирење 2 јајца Малку масло И уште 100 мл за пржење (опционо) Постапка: Изматете ги јајцата со сирењето во пенаста...

Оваа пита веднаш ми ја разграбуваат – пита со сирење од...

Многу лесна подготовка. Потребни состојки: 500 г готови кори за пита, 300 г сирење, 2 јајца, масло и сол. За прелив: 1 сув квасец, 1 прстофат шеќер, 1 лажичка сол, 3 јајца, 4...

Брз ручек со кој сите ќе ги оставите без текст: бурек...

Потребни состојки: 3 компири 1 помала главица кромид 200 г мелено месо 18 готови кори Малку масло За премачкување: 1 јајце Малку млеко Малку маслиново масло Црн ким/црно семе за наросување одозгора Постапка: Сварете го компирот...

Сите што ја пробаа питата “паднаа во несвест” од што е...

Пита со тиквички: “Сите што ја пробаа питата “паднаа во несвест” од што е убава, па морам пак да ја направам”. Потребни состојки: 1 пакување готови...

Пита со сирење која се топи во уста…па не сте пробале...

Многу вкусна, лесна и брза пита! Се користи шолја од 250 мл. Потребни состојки: 500 г кори за пита, 3 јајца, 1 шолја јогурт, 1 шолја масло (оставете малку...

Ручек или вечера – за половина час на маса!

Потребни состојки: 16 кори за пита За премачкување на корите: 4 јајца 1 чаша јогурт 1 чаша масло 1 лажичка сол 1 прашок за печиво За филување: 1 ½ чаша павлака 4 лажици ајвар По...

МАКЕДОНСКА ПИТА (со готови кори)

Потребни состојки: 500 г готови кори за пита 500 г свежо сирење 2 јајца 4 лажици јогурт сол по потреба За премачкување на корите: 1 јајце 5-6 лажици масло 5-6 лажици јогурт малку сол Постапка: За...

Брзи и вкусни меки питулици – без многу масло и брзо...

Потребни состојки: 500 г кори за пита 3 јајца 300 г сирење 10 лажици зовриена вода 15 лажици масло 1 прашок за печиво Малку сол И уште 500 мл млака вода или...