Дома Тагови чичок

Таг: чичок

Кај чичокот секој дел е лековит: коренот, листовите и семето, а...

Кај чичокот секој дел е лековит, од коренот до семето. Двегодишните корења се собираат во пролет и есен, лисјата додека се млади, а семето...

Рецепти со чичок за лекување на црн дроб, од ризницата на...

Чичок (lat. Artium Lappa) – пишува Мартин Најдовски Чичок е повеќегодишно растение. Расте покрај водени места, односно покрај реки и езера и сака влажна почва....

Руската билкарка Елена тврди: Овие три билки се дар од Бога!...

Руската билкарка Елена Федоровна Зајцева тврди дека најобичниот плевел може да не спаси од бројни болести. Таа се колни во три билки: “Бог буквално...

Овој рецепт го спаси мојот сопруг: шеќерот од 12 му падна...

Оваа сторија и рецептот беа објавени во хрватските медиуми: “Кога сите лекови за дијабетес не помогнаа, се свртевме кон народните лекови. Мојот сопруг има дијабетес...

Чудесниот чичок ги лекува сите гадинки во телото: чај, масло и...

ОПИС НА БИЛКАТА: Чичокот (Arctium lappa) е двегодишна билка која има долг и сивокафеавкаст, вретенест корен. Во првата година се појавуваат големи приземни листови со...

Спас за дијабетичари, го регулира шеќерот, притисокот и холестеролот: што поскоро...

За дијабетичарите, употребата на чичковиот корен е повеќе од препорачлива. Тоа е затоа што тој содржи многу влакна кои го регулираат нивото на инсулин...

За две седмици излечете ги испуканите капилари со овој рецепт

Имате проблем со испукани капилари и не знаете како да се ослободите од нив? Приморани сте секојдневно да ги покривате со густи пудри кои...