Имате проблем со испукани капилари и не знаете како да се ослободите од нив? Приморани сте секојдневно да ги покривате со густи пудри кои ви ги затвораат порите и дополнително ви создаваат проблеми. Современата медицина ваквите проблеми ги третира со ласерска терапија, која делумно или не го решава проблемот, а притоа самиот процес чини многу скапо.

Испуканите капилари ги мачат многу луѓе, особено ако се видливи и тоа на лицето. Постои еден природен лек од народната медицина кој индивидуално се покажал како ефикасен. Во поголемиот број случаи ја намалува видливоста на испуканите капилари, а неретко и ги излекува. Пробајте!

РЕЦЕПТ:

Измешајте еднакви делови од следните билки:

-корен од глуварче

-корен од чичок

-смрекинки (бобинки од смрека)

Сите билки добро треба да се смелат во прав.

Постапка:

Една супена лажица прелијте со 500 мл вода, па оставете на собна температура да преноќи.

Наутро загрејте до зовривање, а откако ќе зоврие варете ја мешавината уште пет минути.

Процедете го чајот, и целиот испијте го во текот на денот, на празен стомак.

Терапијата трае од 14 дена. Потоа направете пауза од една седмица, па повторете ја постапката.

Овој природен лек ги зајакнува и најситните крвни садови и ги ублажува последиците од испукани капилари. При тоа се препорачува консумација на дополнителни количества од витамините Ц и Е, во вид на додатоци или преку исхраната.