Дома Тагови чај од невен

Таг: чај од невен

МАСЛО ОД НЕВЕН: Магичен лек за paни, попyштени вени, женски проблеми...

Невенот е билка која потекнува од Индија. Повеќето маги чни pитyали биле изведувани со оваа билка. Невенот има способност да ги исчисти кр-вните садови,...

МАГИЧНИОТ НЕВЕН: Билка за 100 болести, прави чуда за цревата, кожата,...

НЕВЕН: Латински: Calendula officinalis l. - asteraceae. ОПИС: Невенот е едногодишно растение со влакнести и разгранети ниски стебленца. Расте до висина од 30 до...

Доколку ве мачат подуеност и гасови, лесно ќе се ослободите од...

Синдромот на нервозни црева или иритабилен колон претставува функционално нарушување на нормалната перисталтика кое се карактеризира со силно чувство на непријатност, абдоминални болки и...

Билката „Златото на Богородица“ за проблеми со циркулација, црн дроб и...

Британците ја нарекле „Златото на Дева Марија“, а името потекнува од христијанската традиција да се ќитат иконите на Дева Марија со цвеќиња од невен,...

Чај од невен – за што е добар и како се...

Невенот е многу лековита билка, а особено позитивно делува врз кожата. Чајот од невен има антимикробно, антивоспалително и смирувачко дејство – па се користи...