Дома Тагови бреза

Таг: бреза

За ревма е дар од Бога, го чисти црниот дроб, ги...

Познато е и по лековитото делување на облогите направени од млади листови од бреза, кои се нанесуваат на б олни места со ревматизам и...

СОВЕТ ОД СТАРИТЕ СЛОВЕНИ: Кое дрво треба да се засади покрај...

Старите Словени живееле во хармонија со природата од која добивале храна и лекови, па дури и денес експертите сметаат дека треба да се засадат...

Наберете ги овие лисја, потопете ги и заборавете на болките во...

Младите листови од бреза се собираат во мај и јуни. Традиционалната медицина ги користи во форма на масло, чај и тинктура, односни природни препарати...

Младите листови од бреза се совршен лек за бубрезите, а ги...

Брезата е билка која се смета за симбол на руското пространство, а кај народот се цени како моќен природен лек против уринарни инфекции, проблеми...

Слабејте без диета со ЧАЈОТ 4 – во исто време се...

Ова е руски еликсир „вечна младост“: Потребни ви се само четири билки за да изгледате 20 години помладо. Сите билки се богати со лековити...

Брезата е свето дрво: лекува ќелавост, дебелина, уринарни инфекции и кожни...

Старите словени брезата за сметале за свето дрво. Тие верувале дека поседува способности да ги истерува лошите духови, па поради тоа колевките за своите...

Д-р Востоков живеел во манастир: Овој рецепт ги регенерира клетките и...

Д-р Виктор Востоков, фитотерапевт, во емисијата за природно лекување на руската телевизија го откри рецептот за приготвување на тибетанскиот чај кој ги регенерира клетките...