Дома Тагови Божиќ

Таг: Божиќ

БОЖИЌЕН КОЛАЧ: Со суво овошје и ореви, нема поубав

За Божик направете свечен куглоф со кандирано овошје, суво грозје, кајсии, ореви и лешници со вкус на рум - совршен празничен божиќен и новогодишен...

За многу години Божик, Рождество на Господ Исус Xристос

Среќен именден на: Божин, Божана, Богоја, Христијан, Христина, Деница, Емануил, Емануела…А кога се наврши времето, Бог Го испрати Синот Свој Единороден (Гал. 4, 4)...

Првиот гостин на Божик носи радост и среќа, но мора да...

Ако првиот гостин на Божиќ, наречен “положајник” ги испочитува обичаите, се верува дека семејството преку целата година ќе биде здраво, среќно и радосно. Положајникот...

Од Божиќ до Водици не ги правете овие нешта: Почнуваат некрстените...

СПОРЕД НАРОДНИТЕ ВЕРУВАЊА: Од 7 јануари, па сè до Богојавление се некpcтените денови, кога по земјата шетаат дyxови, лoши сили и дeмони: каpaконџоли, тарамбаба,...

На Бадник се отвора небото, ден пред најголемиот христијански празник Рождество...

Православните христијани во четврток го прославуваат Бадник, ден пред најголемиот празник Рождество Христово – Божик. Семејството на Бадник се собира на заедничка вечера и...

КАЈ И ДА СТЕ ЗА БАДНИК ДОМА ДА СТЕ: Тоа е...

Ова се денови кога секој треба да го заборави лошото и да ѝ даде можност на добрината да ги ycpеќи луѓето. Дури и најнecpеќните...

Обичаи и верувања за Бадник и Божиќ – вратете сè што...

Народот верува дека на Божиќ небото се отвора и во еден момент се пали, но тоа сепак можат да го видат само праведниците. На...

Избор од 9 рецепти за божиќни колачи кои се омилени на...

I РЕЦЕПТ - Божиќен германски колач со суво овошје, бадеми, ореви или лешници – Штолен – мек како памук и мирзлив како Божиќ. Фотографија...

Првиот гостин на Божик носи радост и среќа, но мора да...

Ако првиот гостин на Божиќ, наречен “положајник” ги испочитува обичаите, се верува дека семејството преку целата година ќе биде здраво, среќно и радосно. Положајникот...

Божиќ треба да се дочека со чисто срце и душа

Пред секој Божиќ, луѓето ги чистат и украсуваат своите домови. Покрај физичката чистота, треба да ја отстраниме и нечистотијата од нашето срце и душа....