Дома Тагови банана

Таг: банана

Како да одгледате лимони во банана – метод за почетници, за...

Лимоните се преполни со витамини и антиоксиданти, а сигурно ќе се сложите дека се едни од најздравите овошја. Целиот плод заедно со неговата жолта...

1001 РУЖА: Со овој метод ќе добиете толку многу рози –...

Кралицата на цвеќето – розата е растение од фамилијата Rosaceae, која брои од 3000 до 4000 видови. Поделени во 4 потсемејства, розите се делат...

КАКО ДА ОДГЛЕДАТЕ БАНАНИ ДОМА ВО САКСИЈА: Потребна ви е една...

Палмата од банана е фантисточно егзотично растение кое не можете да го видите во сечиј дом. Сега, имате одлична можност да одгледувате такво чудо...

Бананата се смета за полековита од јаболкото, природен лек кој можат...

Некои од водечките светски експерти сметаат дека бананата е првото овошје кое никнало на нашата планета, а Ден Кепел, автор на истоимената книга „Банана...

Напиток од 2 состојки – се пие на гладно за стомачни...

Калиумот е еден од седумте есенцијани макроминерали кои треба да се внесуваат секојдневно, во релативно високи количества – најмалку 100 мг дневно. Калиумот им...

После ова, никогаш повеќе нема да ја фрлате кората од банана,...

Кората од банана има бројни лековити својства. Изобилува со витамини, минерали и антиоксиданси. Но, најчесто секогаш после јадењето банана, кората се фрла. Искуствата на...

Има голема и важна разлика за здравјето дали јадете жолти или...

Некои од водечките светски експерти сметаат дека бананата е првото овошје кое никнало на нашата планета, а Ден Копел, автор на книгата „Банана'': Судбината...

Наспијте се како бебе со вечера која изобилува со мелатонин

Мелатонинот е хормон кој се лачи во епифизната жлезда во текот на ноќта. Светлината е „сигнал“ што управува со овој хормон. Кога стимулот на...

Посни и здрави колачи, од евтини 3 состојки, брзо и без...

Здрави, брзи, посни, едноставни и евтини колачи кои се приготвуваат за многу кратко време. Може да се послужат за секаква пригода. Потребни ви се само...

Како со рака однесена: најефикасниот природен лек за детска кашлица

Лековитиот крем од банана е одлично средство против кашлица чија ефикасност е проверена и во лекувањето на упорна кашлица и бронхитис. Особено е делотворен кај...