Дома Тагови Бадник

Таг: Бадник

„Повели Дедо Боже да вечераме“, по Бадник трпезата не се крева,...

Магичното бадниково утро кое го пренесуваат дечињата со својот ангелски глас и го симболизираат раѓањето на Исус Христос е само убав почеток за престојната...

НА БАДНИК ВИНОТО НЕ СЕ ПИЕ ДО КРАЈ, а оревите се...

Бадникoвата вечер е традиционална заедничка вечера на која се собираат сите членови на семејството. Меѓутоа, дали некогаш сте се запрашале зошто за Бадник се...

Еве зошто за Бадник треба да се измешаат мед и ореви...

Бадниковата вечер е еден извесен помен на предците, на кои многу им должиме, но и потсетување на тоа колку е важно семејството и слогата...

На Бадник се отвора небото, ден пред најголемиот христијански празник Рождество...

Православните христијани во четврток го прославуваат Бадник, ден пред најголемиот празник Рождество Христово – Божик. Семејството на Бадник се собира на заедничка вечера и...

Утре се слави Бадник: направете ги овие две нешта за да...

Утре го славиме големиот празник Бадник кога сите со семејствата седнуваат на посна трпеза, се јаде посна храна, се кажува молитва и се кpши...

Еве на кое место треба да ја чувате бадниковата паричка за...

Векови наназад традиција е да се кpши леб со паричка за Бадник, а оној кај кој ќе се падне, се верува дека ќе има...

БАДНИКОВОТО ЛЕПЧЕ: Се прави посно со крстена вода и сув босилек

БАДНИКОВО ЛЕПЧЕ со крстена вода и сув босилек - Фотографија и рецепт на Ditka Cavlevska – За Бадник се прави посно лепче. За да...

За Бадниковата вечер ова треба да го имате на маса: Пред...

Бадниковата вечер е еден извесен помен на предците, на кои многу им должиме, но и потсетување на тоа колку е важно семејството и слогата...

КАЈ И ДА СТЕ ЗА БАДНИК ДОМА ДА СТЕ: Тоа е...

Ова се денови кога секој треба да го заборави лошото и да ѝ даде можност на добрината да ги ycpеќи луѓето. Дури и најнecpеќните...

Обичаи и верувања за Бадник и Божиќ – вратете сè што...

Народот верува дека на Божиќ небото се отвора и во еден момент се пали, но тоа сепак можат да го видат само праведниците. На...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"