Дома Тагови Бадник

Таг: Бадник

Од народните верувања: Кој сака да има пари, на Бадник треба...

Бадник го најавува големиот христијански празник Божиќ. Тој ден внесуваме бадниково гранче во нашите домови, а семејството се собира на посна вечера. Многу обичаи...

За многу години БАДНИК – Празник посветен на домот, семејството...

Народот верува дека на Божиќ небото се отвора и во еден момент се пали, но тоа сепак можат да го видат само праведниците. На...

Предлог посни јадења и свечени посни салати – за срце и...

На Бадниковата трпеза според нашата традиција, треба да имаме суво и свежо овошје, посна закуска од ореви, кикирики и други јаткасти плодови. Кај повеќето...

За многу години БАДНИК! Празник посветен на домот, семејството и предците

-Се верува дека на Божиќ небото се отвора и во еден момент се пали, но тоа сепак можат да го видат само праведниците. На...

Посна БАЈАДЕРА за БАДНИК

Фото и рецепт: Анита Стојановска Потребни состојки: 500 мл вода 500 г шеќер 250 г маргарин 300 г мелени ореви 300 г мелени посни бисквити 100 г толчени ореви 1 чоколадо за...

БАДНИКОВО ЛЕПЧЕ со крстена вода и сув босилек

Фото и рецепт: Ditka Cavlevska - За Бадник се прави посно лепче. ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 500 г просеано брашно, 1/2 квасец претходно активиран, 1 лажичка сол, 1 лажичка шеќер, малку сув босилек, малку...

БУТИК ЗА ДЕЦА "ЈАКОВ"