Дома Тагови алва

Таг: алва

НАЈЕДНОСТАВНИОТ РЕЦЕПТ ЗА АЛВА: Мерки на чаша

Ова е десерт од памтивек кој и денес со задовоство се прави и јаде. Има повеќе рецепти за подоготвка на алва, но оригиналниот рецепт...

ОРИГИНАЛНА ТААН АЛВА: Рецепт од 3 состојки, најдобра слатка за со...

Таан алвата изворно претставува вид на слатка која потекнува од Арапските земји, но се смета дека е турски производ. Како десерт најмногу се приготвува...

АЛВА СО ГРИЗ: Само 4 состојки, шербетот не се вари, сочен...

Ова е познат турски десерт кој порано многу често се приготвувал, а кај нас е познат како „свадбарска алва“. Се користат истите состојки, но...

БОЖИЌНА АЛВА СО ЈАТКАСТИ ПЛОДОВИ: Совршен деликатес за празничната трпеза

Оваа алва не е како обичната која е ронлива. Има богат меден вкус и изобилува со разновидни јаткасти плодови кои сами можете да ги...

ЗА 15 МИНУТИ и 4 СОСТОЈКИ: Вкусна алва – ПОСНО

Сигурно веќе сте го пробале вкусот на алвата, а последниве години се изверзираа разни домашни рецепти со најразлични вкусови и додатоци. Ова е омилена...

ДОМАШНА АЛВА ОД 6 СОСТОЈКИ без брашно, ориентален рецепт кој се...

ДОМАШНА АЛВА ОД 6 СОСТОЈКИ без брашно, ориентален рецепт кој се послужува за гостите да ве памтат по добро. Рецепт на Том Филос. Домашен...

БРЗО И ЕВТИНО: Чоколадна алва за 15 минути е готова

Одличен посен рецепт за брза алва како што ја правеле нашите баби и нивните баби пред нив... За да биде чоколадна алвата се додава...

Да се направи алва е вистински мајсторлук, зошто правата алва треба...

Насловна фото: Родна Трпеска РЕЦЕПТ 1 Велат, да се направи алва е вистински мајсторлук. Правата алва треба да се одвојува од лажицата, да не биде премногу...

БРЗО И ЕВТИНО: Чоколадна алва за 15 минути е готова –...

Потребни состојки: 1 шолја (за кафе) вода 2 шолји масло 6 шолји шеќер 6 шолји брашно 1 шолја чоколадо во прав или какао По желба: суво грозје, ореви, лешници, бадеми,...

Невестинска торта/свадбарска алва/бабино благо – 4,3,2,1-едноставен колач

Фото и рецепт: Благица Горгиева Фото: Драгица Манева Невестинската торта ја правеле порано еден ден после свадбата. Ова е најстариот свадбарски македонски рецепт. Потребни состојки: 1 чаша масло 2...