Голем број жени добиваат разни болести на јајниците. Една од нив е полицистични jajници, која се карактеризира со создавање на „циcти“, проблем со забpе-менyвање, како и бројни други тегоби.
Сигурно никогаш не сте помислиле колку сусамовото семе може да биде лековито. Но, овие ситни малечки и вкусни семчиња може да помогнат во регулирање на мен-стpyалниот циклус и претставуваат одлична помош во лекувањето на полицицтични јај-ници.
Освен што можат да се користат во разни јадења, печива и салати, добро е да се помешаат во јогурт. Како правилно се конcyмираат во лековити цели и рецепт за приготвување, можете да прочитате подолу во тексот.
Се смета дека малите семчиња од сусам со богат вкус и арома се најстариот зачин кој му бил познат на човекот. Најпознати јадења кое се прават од сусам е таанот – тахини паста и прекрасната алва.
Сусамот е богат со растителни влакна, витамини и есенцијални минерали како бакар, манган, калциум, магнезиум, селен, железо, фосфор, цинк, молибден и витамин Б1. Особено значајно е тоа што сусамот во својот состав содржи две состојки: сезамин и сезамолин, кои припраѓаат во групата на специјални растителни влакна, познати како лигнани.
Овие две состојки имаат ефект за намалување на холестеролот, превенирање на висок притисок, а сезаминот го штити црниот дроб од ош-тетувањето предизвикано од слободните радикали. Како уште подобра варијанта од обичниот сусам, препорачуваме употреба на интегрален сусам.
Во секој случај, за семето од сусам се смета дека има голем број на здравствени придобивки како што се: го подобрува здравјето на коските и превенира појава на остеопороза; позитивно влијае за здравјето на забите и спречува кр-вавење на непцата; делува против штетните радикали; поседува антиканцерогени својства; делува антиинфламаторно.
ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: Една супена лажица интегрално сусамово семе и една чаша јогурт. Постапка: Сусамот потопете го во чаша јогурт или кисело млеко, промешајте и изедете го наместо појадок. Ова можете да го правите и одвечер, а наутро да го конcyмирате појадокот.
ПОСЕН ЈОГУРТ ОД СУСАМ И ЛУК – ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 50 г интегрален сусам, 300 мл ладна вода, 1 чешне лук, еден прстофат хималајска сол и сок од половина лимон. Ставете го сусамот во сад со вода и оставете да отстои најмалку 5 часа или преку цела ноќ.
Потоа убаво исплакнете го со вода, преку цедалка или газа. Исцедете го и ставете во блендер. Додајте ја водата (300 мл), сокот од половина лимон, едно исчистено чешне лук и прстофат хималајска сол.
Изблендирајте ги состојките додека да добиете убава изедначена, млечно бела смеса. Добиената смеса процедете ја низ густа газа и јогуртот е готов. Забелешка: Ова доза е за полна чаша од 300-350 мл. Се чува во фрижидер, но најдобро е секогаш свежо да се испие.

сусам и јогурт
сусам и јогурт