Оваа чy дoтвoрнa комбинација помага во лекување на многу болести. Комбинацијата од мед, лук, ореви и јаболкова киселина ќе ви го подобри имунитетот само по неколку дена. Оваа мешавина е вистински дар од Бога. Веднаш подгответе го и нема да зажалите.

Овој е ликсир помага при заболувања на грлото, неправилно варење на храната, слаба циркулација и бавен метаболизам. Исто така се препорачува за болести на срцето, бубрезите и кр-вните садови. Доколку сакате да се ослободите од вишокот килограми, овој препарат и за овој проблем може да ви помогне.

Оптималната доза на јаболков оцет што треба да се земе во текот на денот е:
Раствор од две лажици оцет во 200 мл млака, претходно зовриена вода и две лажици мед. Земете два до трипати на ден пред јадење (секако, доколку немате чувствителен стомак).

Овој е ликсир помага при заболувања на грлото, неправилно варење, слаба циркулација и бавен метаболизам. Исто така се препорачува за болести на срцето, бубрезите и кр-вните садови. Според некои извори, решението се покажало добро во третманот на ноктурија.

Докажано е и дека вкусниот сок добиен на овој начин го намалува кр-вниот притисок и дека е одличен сојузник во одржувањето на витката фигура. Исто така се препорачува против алергија од полен со земање пред појадок и пред спиење. Одамна е познато дека медот е најдобриот седатив со кој се зајакнува сонот.

Во мала чаша додајте три лажици јаболков оцет и една лажичка мед. Половина час после тоа сонот „ќе ви затропа на врата”. Во случај на поголема вознемиреност или сериозна несоница, потребно е да се земат уште две лажички од оваа мешавина. Повторете ја постапката во случај на будење во текот на ноќта.

Лек за анемија од мед и мелени ореви

Подгответе мешавина од половина кг мед, половина кг мелени ореви и сок од еден лимон. Измешајте ги добро сите состојки и кон.сумирајте по 1 супена лажица на секои три до четири часа. Смесата е многу ефикасна за оние кои па.тат од анемија и чувствуваат хроничен замор.

За третман на хипертензија

Треба да земате 100 г ореви и 100 г мед секој ден, најмалку 45 дена по ред. Медот и оревите се исто така многу ефикасни при исхемично срцево заболување. Лажица мед со три или четири ореви не само што е извонреден деликатес, туку и лек против главоболки, несоница и склероза.

Лекување на чир на желудник

Поминува брзо и ефикасно ако земете пет до шест лажички на ден млеко од орев половина час пред оброк, кое ќе го подготвите на следниов начин: Истурете 20 г мелени ореви со 100 г топла зовриена вода, добро протресете, процедете и додајте две лажици мед. Кон.сумирајте секој ден и резултатите ќе ги забележите после 20 дена.

Мед со лук за враќање на силата

Следниот рецепт ја враќа силата на организмот и е многу добар против астма и отежнато дишење. Измешајте 1 кг мед, сок од десет лимони и сок од десет главици лук.

Оставете го да отстои една недела во затворена тегла. Кон.сумирајте четири лажички еднаш на ден, оставајќи го сокот нежно да тече низ грлото. Треба да се пие редовно во период од два месеци за да се постигне посакуваниот ефект.

Против грип, многу познат народен лек направен од мед и лук

Исчистениот лук изгмечете го (направете каша) и измешајте го со мед од липа (по можност) во сооднос 1:1. Кон.сумирајте по една супена лажица растворена во млака вода пред спиење. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска