Со овој евтин рецепт и го спасив окото на мајка ми – природен лек за глауком, катаракта и миопија

Оваа лековита тинктура за обновување на видот помага при лекување на заболувања на очите како што се глауком, катаракта, солзење, миопија, хиперопија и друго.

Рецептот е едноставен и многу ефикасен, го имам испробано врз себеси кога видот почна да ми се намалува, па почнав да одам на лекарски прегледи и испитувања секоја година. Овој лек и помогна на мојата 75 годишна мајка. Ова е навистина еден одличен рецепт.

Пред две години, за жал доста доцна, забележав дека десното око целосно и е покриено со белузлав слој, а на левото око речиси ништо не гледаше. Лекарите рекоа дека има катаракта.

Мајка ми никогаш ми се немаше пожалено и затоа не знаев дека има проблем. За првпат забележав кога излезе на балконот да ме испрати, а таа не ми возврати на мојот поздрав.

Следниот пат кога појдов да ја посетам мојата мила мајка, ја погледнав поблиску во очите и видов дека нешто не е во ред. Му се јавив на брат ми и веднаш ја одведовме на лекарска консултација.

Лекарот рече дека левото око и е зафатено со катаракта и глауком, а десното дека во голем степен е веќе с лепо. И‘ препиша капки за двете очи, за десното да не ја б оли а за левото да се спа-си и тоа да не ос лепе. Но како ли сама ќе си ги става тие капки? Започнав јас редовно да и ги ставам, но не и‘ помагаа.

Станував оча-ен, па почнав да читам многу статии за здравјето на очите и секакви народни рецепти. Се изненадив од позитивните коментари под еден рецепт, па веднаш и јас го направив: тинктура од корен од каламус (иѓирот) и невен (се продава во аптека).

И таа започна да п ие од тинктурата. За една година ис-пи три шишенца од 500 мл. Резултатите беа одлични и затоа го споделувам ова со вас: Белото од десното око целосно исчезна, но и онака ова око веќе и беше осле-пено, но со левото око почна да гледа многу подобро. Секојпат ја проверував кога и мавтав за довидување.

На мое големо изненадување, овојпат и таа ми м авна. Каков благослов беше тоа за мене и неа! Па таа започна да гледа со едното око. Морав да проверам дали навистина гледа: прво и мавнав од близу, па постепено почнав да се оддалечувам, а таа се смееше “Гледам, како не гледам”.

Многу сум му благодарен на човекот којшто го напишал тој рецепт! Еве го, и јас го споделувам со вас. Потребни состојки: 1 рака корен од иѓирот (каламус, лат. Acorus calamus), 1 рака цвет од невен и 500 мл водка

Постапка: состојките се мешаат и се затвораат во стаклено шише или тегла. Тинктурата се остава 12 дена на темно место со повремено протресување, а потоа може да се користи. Може но, не мора да се процеди.

Употреба: по една чајна лажичка трипати на ден, 20-30 минути пред оброк. За цел третман треба да ис-пиете 4 дози. Тинктурата колку подолго стои толку е полековита и затоа јас не ја процедувам. Една доза е доволна за два месеци, по што се прави пауза од еден месец, па се продолжува со нова доза.

Мајка ми од шишенцето си излева во капачето и така пие, зошто вели потешко и оди со лажичката зошто и се истура. Оваа тинктура и го подобри и општото здравје. Освен што и се подобри видот, исто така и се подобри и слухот, а ги прочистува и кр-вните садови и и’ се врати општата виталност.

Рецептот не е скап и достапен е за секого, секој може да го направи. Бидете здрави. СОВЕТ: Природните лекови служат за да им помогнат на луѓето, но не можат да го заменат стручното мислење. Пред употреба на природен лек кон.султирајте се со вашиот лекар.

Претходна статијаАко не јадете во текот на 12 часа, вашето тело ќе ја обнови секоја клетка: Еве зошто ова треба да го примените барем еднаш неделно
Следна статијаТАРТАР СОС: Еве како се приготвува според најдобриот рецепт, за 5 минути