Можните причини за оште-тување на црниот дроб се бројни, вклучително и наследни фактори, односно генетска предиспозиција, хронични заболувања на црниот дроб како цироза, долгорочна изложеност на ток-сични материи.

Важно е да ги разбереме можните знаци на оште-тување на црниот дроб со цел да го зачуваме нашето здравје и благосостојба. Правилната функција на црниот дроб е од витално значење за нашето здравје.
Меѓу другото, црниот дроб ја чисти кр-вта од различни ток-сични материи кои ги внесуваме преку храна и пијалаци и претставува еден огромен филтер. Понатаму синтетизира основни протеини на телото, како што се протеини кои спречуваат згрутчување на кр-вта и протеини кои се бо-рат против инфекции и доставуваат хранливи материи во кр-вта.
Потоа, произведува холестерол и го претвора во основни супстанции што нашето тело може да ги користи, го регулира снабдувањето со енергија преку производство, складирање и доставување гликоза до нашиот мозок и тело, го регулира балансот на хормони, вклучително и оние од надбубрежните жлезди и тироидната жлезда.
Холестеролот е стероидно соединение кое настанува со разградувањето на мастите. Бидејќи холестеролот учествува во создавањето на жолчната киселина, на половите хормони и на хормонот на надбубрежната жлезда, тој е од есенцијално значење за нормално функционирање на организмот.
Секое зголемено ниво на холестерол над референтните вредности ја зголемува опас-носта од срцеви заболувања. Доколку барате здрав начин како да го намалите нивото на холестеролот и да го елиминирате вишокот на маснотии, овој напиток е вистинско решение за вас.
Потребни состојки: 1 литри минерална вода, 2 китки магдонос, 3 лимони и сода бикарбона. Постапка: Измијте го лимонот и истријте го сода бикарбона. Исплакнете го и исечкајте го ситно заедно со кората.
Магдоносот измијте го и исцедете го, па исечете го ситно. Во голема тегла или бокал ставете ги сите состојки заедно и прелијте со водата. Затворете и чувајте во фрижидер преку цела ноќ. Наутро протресете ја смесата и напијте се 100 мл (загрејте ја течноста да биде млака или на собна температура). Пијте секојдневно додека да го потрошите целиот напиток.
Лековитите својства на оваа моќна мешавина се познати уште одамна, а особено се користела за прочистување и регенерација на црниот дроб. Станува збор за мешавината од лимон и уште една состојка.
Чистење на црниот дроб. Ставете две лажици нане во чаша врела, зовриена вода, веднаш поклопете ја и оставете ја да отстои 30 минути. Процедете и додајте сок од два лимона. Пијте три чаши во текот на денот.
За кр-вните садови. Килограм лимон со кора (исечкан со отстранети семки) и 300 г исчистен и исечкан лук се мелат, а потоа се прелива со 1,5 литар врела вода и се вари 10 минути на тивок оган.
Оставете да отстои поклопено 30 минути по варењето. Прелијте во стаклено шише, затворете и чувајте го во фрижидер. Пијте по 50 мл, 20 дена пред оброците. Направете пауза од 10 дена и потоа повторете ја терапијата по потреба.