Чичок (Arctium lappa) е растение кое е доста распространето на нашите простори, а кое ретко се користи. Ова растение расте најчесто покрај патиштата, на ливади, на необработени области. Покрај тоа, оваа билка може да се најде во шума. Може да достигне висина од 120 цм, а на врвот на стеблото растат цветни глави кои имаат виолетова боја. Коренот на ова растение се користи за деток-сикација.

Чичок како лек

Чичокот се користи во медицината за лекување на разни кожни болести, како што се акни, осип, чиреви и лишаи, а познато е дека има одличен ефект врз кожата. Исто така се користи како средство за зајакнување на имунолошкиот систем и органите за варење, нару-шувања на циркулацијата и против болести на уринарниот тракт. За време на третманот, најмногу се користи чај кој се пие двапати на ден.

Во случај на изго-реници, егзема на кожата и поткожни чирови, процедете го сокот од коренот на растението и ставете го свеж на болното место. За г-нојни рани треба да се користи сув корен од чичок. Исушениот корен треба да се сомеле во прав и да се измеша со маслиново масло, а потоа да се нанесе на г-нојната ра-на.

Маст од чичок

Оваа маст е вистинското решение за сите оние кои имаат проблеми со из-гореници, ра-ни, чирови и лишаи, може да се нанесува неколку пати во текот на денот. За подготовка на оваа маст ви требаат: корен од чичок и свинска маст.

Постапка: Коренот од чичок треба претходно добро да се измие и исече. Исечкајте на мали парчиња и процедете го сокот од него. Подгответе ја свинската маст, која ќе ја одредите врз основа на количината на сокот кој ви е потребен.

Кога ќе ги измешате овие две состојки, треба да добиете густа смеса. Маста се чува во фрижидер во метален калап, а се нанесува директно на болното место.

Чичок за чистење на телото

Чистењето на телото од ток-сини и штет-ни материи е можно да се прочисти со чај од чичок. Овој чај е многу лесен за правење. Телото постепено ќе се исчисти и вашето тело ќе остане без от-ровите што се акумулирале долго време. За да ја подготвите оваа мешавина од чај, ви се потребни: 100 г корен од чичок, 100 г коњско опавче, 100 г ленено семе, 100 г коприва.

Постапка: Измешајте ги сите овие состојки, а потоа ставете пет лажици во литар врела вода, промешајте и поклопете. Оставете да отстои во следните 30 минути. Потоа процедете и пијте во текот на денот. Овој пијалак ќе ве освежи и ќе помогне во деток-сикација. Пијте го пред јадење, неколку пати во текот на денот.

Чичок за коса

Маслото добиено од ова растение е добро за спречување на опаѓање на косата и отстранување на првутот. Коренот на вашата коса ќе стане посилен и поотпорен на опаѓање.

Важно е маслото да се нанесува рамномерно на местата каде што косата почнаа да паѓа, три-ејќи ја со кружни движења. Ова масло се прави многу лесно. Потребно е малку повеќе време, но чекањето дефинитивно ќе се исплати веднаш по неколку намени. Вашата коса ќе остане чиста, сјајна со ова масло.

Потребни состојки: 100 г корен од чичок, 700 мл масло од сусам.

Постапка: Измијте го коренот од чичок во ладна вода, исечкајте и оставете го да се суши на собна температура 4 – 5 дена. По изминатите денови, ставете го коренот во тегла од еден литар, а потоа додајте 700 мл масло од сусам, кое малку ќе го загреете за да остане топло, но не премногу топло.

Промешајте, затворете ја теглата со газа, која ќе ја преклопите неколку пати, и ставете плех над неа. Не затворајте ја теглата со капак бидејќи маслото може да се расипе.

Исто така е важно теглата да биде чиста и сува пред да ставите нешто во неа. Кога веќе сте го направиле тоа, ставете ја теглата на ладно и суво место да отстои 21 ден (3 седмици). После тоа време, процедете и истурете во стаклено шише. На ова додајте околу 50 капки есенцијално масло од рузмарин и добро протресете.

Чичок за гихт

Гихтот е форма на воспалителен артритис што се јавува кај луѓе кои имаат високо ниво на мочна киселина во кр-вта, што може да предизвика силна б олка и оток. Чичокот веќе долго време се користи за лекување на гихт.

За да се надмине овој проблем, се препорачува да се кон-сумира чај од чичок. Пред да започнете со оваа терапија, консултирајте се со вашиот лекар за терапијата што ќе ја примените.

Чичок за црн дроб

Црниот дроб е еден од најважните органи во нашето тело. Врши деток-сикација и редовно чистење на организмот. Луѓето кои кон-сумираат повеќе ал-кохол може да имаат сериозни проблеми со функционирањето на овој орган.

Бидејќи црниот дроб е еден од органите кои детоксицицираат и чистат од штет-ни материи, тогаш можете слободно да го користите горе наведениот рецепт за детоксикација. Тоа ќе помогне во чистење на целото тело, вклучувајќи го и црниот дроб.

Чај од чичок – рецепт

Чајот може да се користи за лекување на внатрешни ор-гани, но исто така и за нега на кожата и косата. Чајот не се препорачува за луѓе кои имаат хронична дијареја. Исто така, не се препорачува за бремени жени.

Потребни состојки: чај од чичок, вода.

Постапка: Измијте го коренот добро и исечкајте што е можно поситно. Кога ќе го направите тоа, ставете 2 лажици во 500 мл вода. Варете и оставете го да отстои некое време, а потоа процедете. За лице се користи со премивање двапати на ден, наутро и навечер.

Чајот се пие трипати на ден. Овој чај можете да го користите против запек, за излачување на пот и урина, чистење на к рв, гихт, ревматизам.. Ако сакате да го ист-риете во вашата коса и да спречите опаѓање, тогаш најдобро е да го измешате со јаболков оцет во сооднос 1:1. Масирајте ја косата двапати на ден со оваа мешавина.

Масло од чичок

Само неколку состојки се потребни за да се направи ова масло. Процесот на изработка е малку подолг, но вреди.

Потребни состојки: семе од чичок, 90% ал-кохол, половина литар маслиново масло.

Постапка: Ситно исечкајте ги семките од чичок. Ставете еден грст семе во 90% ал-кохол. Оставете да отстои 14 дена и потоа додајте половина литар маслиново масло. Ставете во стаклена тегла и покријте ја со газа. Маслото е подготвено за употреба по еден месец стоење. Слободно користете го за нега на кожата и косата. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска