Замастен црн дроб: Сурутката е најдобриот лек кој постои во светот

Црниот дроб е еден од најголемите органи во телото кој има способност да се регенерира сам по себе. Болестите на црниот дроб се многу често причина за с мр т, затоа треба да се земе предвид неговото здравје. Црниот дроб има улога во обработка при варењето храна и исфрлање на токсините што секојдневно ги внесуваме во организмот.

Најчеста причина за оштетување на црниот дроб се лековите. Ал-ко-холи-чарите и луѓето кои пијат газирани и засладени пијалаци може да бидат изложени на токсини, ако консумираат лекови или ал-ко-хол истовремено.

Во минатото, мајките давале сурутка на малите бебиња како замена за мајчиното млеко, а се верува дека сурутката е одговорна за убавиот тен на Скандинавците.

Сурутката се користи во народната медицина за зајакнување на имунитетот, за лекување на хроничниот замор и истоштеност, погодна е за спортисти, за лица кои страдаат од остеопороза, но и за потполно здрави луѓе. Најчесто се препорачува за луѓе кои имаат некои заболувања на црниот дроб.

Составот на сурутката

Во сурутката ќе ги најдете најдобрите и најдрагоцените состојки кои ги содржи млекото – витамини Е и Б, минерали и млечни шеќери. Исто така, содржи фосфор, натриум, калиум, магнезиум, цинк, железо, бакар, кобалт и манган. Богата е и со витамини, аминокиселини и протеини и има малку калории, па затоа често се препорачува за време на диети.

Консумирањето на сурутка ќе го зголеми лачењето на серотонин (хормон на среќа), така што ќе вè ослободи од стресот и ќе ви даде енергија и добро расположение. Аминокиселините од сурутката се особено препорачливи доколку активно се занимавате со спорт. Аминокиселините ги зајакнуваат мускулите за време на вежбањето, но исто така им помагаат да се опорават од напорниот тренинг.

Сурутката содржи и имуноглобулини и лактоферин, кои спречуваат воспаление во организмот. Исто така, содржи живи бактерии и ако се консумира умерено, може да биде ефикасен пробиотик. Сурутката се користи во лекување на речиси сите проблеми со црниот дроб.

Ова значи дека е ефикасна и кај замастен црн дроб, оштетен црн дроб, поради вирусни заболувања како жолтица или хепатитис и особено кај оштетен црн дроб поради консумација на ал-ко-хол, нездрава и масна храна.

Сурутката го чисти црниот дроб

Сурутката содржи бета – лактоглобулин, кој го снабдува организмот со аминокиселините BCAA. Истражувањата покажуваат дека овие аминокиселини имаат значаен ефект врз лекувањето дури и во напредните фази на некои болести.

Аминокиселината BCAA, која се наоѓа во сурутката исто така им помага на луѓето кои страдаат од цироза на црниот дроб да живеат подолго и подобро, односно да го подобрат квалитетот на животот. Сурутката содржи и имуноглобулин и лизозоми кои го зајакнуваат имунитетот, што е многу важно при лекувањето на хроничен хепатитис.

Лактоферинот во сурутката има антиинфламаторно дејство, затоа се препорачува и за луѓе кои често имаат воспаление на црниот дроб. Цистеинот што можете да го најдете во сурутката му помага на телото да произведе глутатион, кој исто така има и антиинфламаторно дејство. Тоа е антиоксиданс кој ги спречува токсините да се акумулираат во организмот.

Цистеинот е многу низок кај луѓето со хепатитис Ц

Со консумирање на сурутка, намаленото ниво на цистеинот се враќа во нормалниот опсег, додека неговиот недостаток може сериозно да влијае на прогресијата на болеста и оштетувањето на црниот дроб.

Глутатион помага и при болести на тироидната жлезда, рак, мултиплекс склероза и Паркинсонова болест

Замастениот црн дроб е болест на новото време. Се претпоставува дека речиси и да нема возрасен човек кој во одреден дел од животот немал замастен црн дроб. Замастениот црн дроб е предизвикан од акумулација на маснотии, најчесто како причина е нездравата исхрана.

Други заболувања на црниот дроб може да бидат предизвикани од некои лекови, прекумерна телесна тежина, хепатитис и ал-ко-холи-змот можат да влијаат на појавата на замастен црн дроб. Терапијата со сурутка може трајно да го излекува црниот дроб.

Лек за замастен црн дроб

Започнете со лекување на замастен црн дроб со сурутка од козјо млеко. Секое утро пијте половина литар до литар домашна, свежа козја сурутка. Оние кои често пијат ал-ко-хол треба да пијат најмалку 2 чаши сурутка на ден, а по пиењето да на јадат и пијат ништо во наредните 2 часа за да се спречи замастување на црниот дроб. Сурутката заситува и изобилува со протеини.

Терапијата со козја сурутка се изведува секој ден во наредните 2 недели, по што следува пауза од една недела. Третманот може да го повторите по паузата. Со овој третман, придржувајте се до регулирана диета, бидејќи нема да постигнете никакви резултати ако продолжите да јадете масна и нездрава храна.

Лек за воспаление на црн дроб

Воспалението на црниот дроб се јавува како резултат на многу фактори, често како резултат на замастен црн дроб. Терапијата треба да се започне што е можно поскоро.

Започнете секое утро да пиете сурутка. Пијте до 1 литар од оваа течност дневно, по можност наутро. Третманот треба да трае околу еден месец, но со придржување кон специјална програма за диети и елиминација на токсините кои можат да го оптоварат црниот дроб за време на третманот. Избегнувајте прав од сурутка, бидејќи не е ниту половина ефикасно во споредба со свежата која се добива директно од млекото.

Лек за цироза

Цироза на црниот дроб е последната фаза на оштетување на црниот дроб. Обично се јавува како последица на хроничен хепатитис или ал-ко-холи-зам. За регенерација и третман на цироза на црниот дроб, пијте најмалку 500 мл сурутка, а најмногу 1 литар дневно во период од еден месец.

За да го подобрите ефектот на терапијата, јадете домашно младо сирење секое утро. Имајте на ум дека сурутката не е семоќна. Таа со сигурност ќе го подобри вашиот квалитет на живот, дури и при цироза, но мора да го ослободите црниот дроб од токсини за време на терапијата.

Ова значи дека за време на терапијата не се дозволени ци-гари, ал-ко-хол, кофеин и масна храна. Исто така важно е да го избегнувате стресот колку е можно повеќе. Иако црниот дроб има способност да се регенерира, сепак, не може целосно 100% да обнови. За среќа, поголемиот дел од црниот дроб може да се обнови, доколку го одморите и му помогнете во тоа.

За лекарите е важно црниот дроб да функционира нормално, и се смета дека дури и ако се отстранат 60-70% од црниот дроб, тој може да ја извршува својата функција. Консумирањето сурутка може да помогне и да се забрза процесот на опоравување, но редовните прегледи на лекар се задолжителни.

Домашна сурутка – рецепт 

Сурутката е најлековита доколку се направи во домашни услови или доколку ја купите од познат производител. Истурете околу 1 литар млеко во поголемо тенџере и сварете го. Додека млекото се готви, исцедете сок од еден лимон, па додајте го во млекото додека е сè уште врело. Тргнете го тенџерето со млеко од оган и оставете го да се излади.

Почекајте да се оддели проѕирната течност и кога е целосно одвоена, претурете ја во стаклени шишиња. Добиената сурутка мора да се чува во фрижидер. Може да пиете и сурутка со мешање на 1-2 лажици во чаша со вода и да пиете со секој оброк. Вака подготвениот пијалак е погоден за бремени жени, за зајакнување на имунитетот, за подобро варење на храната или за намалување на холестеролот во кр-вта.

Лимонада од сурутка 

Сурутката има специфичен мирис и вкус, така што не секој може да ја пие. Ако ова е случај со вас, пробајте го овој, исто така ефикасен рецепт. Наполнете ја стандардната чаша (200-250 мл) со 1/3 мед, растворете го медот во малку топла вода, а потоа додајте сок од 2 лимони. Истурете ја оваа мешавина во еден литар сурутка, добро протресете ја и чувајте ја во фрижидер. Пијте го овој пијалак според истите упатства како и чистата сурутка.

Која сурутка е полековита, козјата или кравјата?

Веројатно се прашувате која сурутка да ја консумирате. Иако е недостапна, козјата сурутка е подобра и поздрава од кравјата. Сепак, имајте на ум дека треба да пронајдете сурутка од сигурни продавачи.

Од друга страна, кравјата сурутка е секако подостапна и таа има свои придобивки. И двете сурутки се дозираат на ист начин, а вие треба да изберете која е поприемчива за вас.

Сурутката е безбедна да се дава на деца, но не треба да се претерува. Таа го зајанува организмот и ги штити децата од вируси и настинки. Бремените жени имаат зголемена потреба за протеини, така што сурутката може да го надомести тоа. Изобилството на калциум ќе им користи на луѓето кои стра-даат од остеопороза.

Луѓето со прекумерна тежина можат да вклучат сурутка во нивната исхрана. Сурутката е многу хранлив напиток кој помага при варење на храната и го забрзува метаболизмот. Слично на тоа, луѓето со некои дигестивни проблеми треба да пијат сурутка. Доколку па-тите од подуеност, металоиди и гасови, сурутката ќе ги реши овие проблеми.

Сурутка може да се користи и за нега на коса и кожа. Исплакнете ја косата еднаш неделно со сурутка, а потоа исплакнете со вода за одличен сјај.

Со консумирање на сурутка, можете да го регулирате високиот кр-вен притисок, да спречите мозочен у дар, да го намалите високиот холестерол, да ја зголемите мускулната маса или да ги спречите ефектите на создавање на забен камен. Интересно е што една чаша сурутка, после доживеан стрес, го ослободува вашето тело од напнатост и влијае на подобро расположение.

Иако е многу корисна, употребата на сурутка е ограничена за некои луѓе. Луѓето кои се чувствителни на лактоза, треба да ја консумираат со претпазливост или воопшто да не ја консумираат. Имено, течната сурутка содржи ниско ниво на лактоза, но прашокот од сурутка може да содржи до 70% лактоза во својот состав.

Пациентите со бубрежни заболувања не треба да пијат сурутка. Поточно, зголемениот внес на протеини може дополнително да ги оштети бубрезите. Прекумерното внесување на сурутка во организмот може да доведе до тешка дијареја, бидејќи содржи бактерии кои можат да ја нарушат рамнотежата на цревната флора.

Пијте сурутка според дадените упатства. Најдобро е да пиете до половина литар на ден (2 чаши), освен ако состојбата не е сериозна. Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска

Претходна статијаКога треба да јадете ладна, а кога топла храна ако сакате да имате рамен стомак како на балерина
Следна статијаМамини, фигаро, пишингер најпознатите обланди на едно место, се подготвуваат за неколку минути, а излегуваат многу