Природата изобилува со плодови кои се решение за речиси секој здравствен проблем. Па така на пример, сокот добиен од црвената зелка е исклучително здрав за црниот дроб, но помага и при неколку други здравствени тегоби.
Црвената зелка е одлична храна за здравјето, содржи огромна количина на витамини и минерали, а нутриционистите и лекарите посебно го препорачуваат сокот од овој зеленчук.

Црвената зелка содржи протеини, влакна, ензими, фитонциди, шеќер, железо, калиум, магнезиум, витамин Ц, Б1, Б2, Б5, Б6, Б9, ПП, H, провитамин А и каротин. Всушност, содржи четири пати повеќе каротин од „обичната“ зелка. Содржи антоциди, кои се многу корисни за здравјето.
Постојат многу докази за здравствените придобивки од сокот од зелка. Ги отстранува ток-сините од телото и го чисти црниот дроб, а облогите од неговите листови помагаат за заздравување на p aни, изгo-peници, ублажување на главоболката, зајакнување на ноктите.

Фитонцидите содржани во црвената зелка помагаат во бop-бата против тубepкyлозниот бацил. До овој заклучок дошле научниците кои неколку години ги проучувале па-циентите со тyбеpкyлоза.
Како се прави сокот од црвена зелка? За да ја подготвите дневната доза, потребно е: 300 г црвена зелка, 1 зелено јаболко, 1 грст свеж босилек, 1 грст свежо нане. ПОСТАПКА: Измијте ги сите состојки, исушете ги, крупно исечкајте ги и исечкајте ги во блендер да се добие течност. Пијте половина чаша 2 пати на ден пред јадење.
Корисни својства на црвената зелка

Сокот е одличен за лекување на болести на респираторниот систем, уште подобро е ако му додадете малку мед. Помага во чистење на црниот дроб и жолчните канали. Ако земате половина чаша сок од зелка дневно, ќе ја нормализирате циркулацијата, што ќе резултира со чиста, свежа, кадифена кожа.

Помага во зајакнување на забната глеѓ, само треба да ја исплакнете устата со овој сок. Сокот од црвена зелка помага во одржување на еластичноста на ѕидовите на кр-вните садови.
Кој не треба да го пие сокот од зелка?

Луѓето кои се нетолерантни на некоја состојка од овој зеленчук дефинитивно треба да го избегнуваат, како и луѓе кои имаат проблем со штитната жлезда (јод) или гастроинтестинален тракт (гасови). Во тој случај разговарајте со вашиот лекар.

Во природната медицина свежиот сок од зелка се користи за лекување на чир на желудник и гастритис, еве како:
За 2-3 дена има подобрување, а целата терапија трае 42 дена. Пред приготвување на сокот, потребно е зелката да се потопи во топла вода во која сте додале малку јаболкова киселина за да се прочистат листовите. Потоа зелката иситнете ја на помали делови кои ги собира во соковникот.
Обично од половина главица зелка се добива една чаша сок. Доколку е премногу силен вкусот, може да се разреди со малку вода или да се помеша со друг зеленчук (морков, целер или јаболко). За лекување на чир, се препорачува да се пие пред секој оброк, на гладен стомак, не повеќе од 100-120 мл.
Не треба да се прават поголеми количини одеднаш и не треба да се чува сокот во фрижидер. Секогаш треба да се пие непосредно по цедењето. Не треба да се претерува со количината, бидејќи ќе предизвика грчеви во стомакот поради големата количина на сулфур. Исто така, важно е да се знае дека надворешните листови на зелката не се користат при подготовката на сокот поради големата количина на нитрати во нив.