Покрај тоа што сувото грозје се става во разни колачи, можеби досега сте слушнале колку е здраво да јадете неколку бобинки суво грозје на ден, бидејќи на тој начин можете да спречите потенцијални кардиоваскуларни заболувања, да ги регулирате маснотиите во кр-вта и и да го зајакнете целиот организам.
Сувото грозје е богата витаминска бобинка, која се смета за најздравата нутритивна храна насекаде во светот. Причините зошто толку многу се препорачува редовно да се конcyмира суво грозје, се големи, а ние во овој пост ќе издвоиме само неколку од нив.
Сувото грозје е одличен извор на енергија поради високата содржина на јагленихидрати. Покрај тоа, претставува природен диуретик богат со растителни влакна кои помагаат во полесна дигестија на храната.
Сти-мулира подобра циркулација на кр-вта, содржи антиоксиданси кои се бo-paт со слободните радикали и помага во спречување на p aк на дебелото црево. Покрај тоа, сувото грозје сти-мулира деток-сикација на црниот дроб, што е многу важно за ослободување од ток-сините.
Во сувото грозје се наоѓаат двапати повеќе антиоксиданси отколку во свежото грозје. Неколку минерали кои ги поседува сувото грозје се: магнезиум, калциум, калиум, бакар, цинк и флуор, а од витамин најприсутните се витамините од Б групата.
Имено, водата од суво грозје може да биде исклучително добар природен пијалак со повеќекратни позитивни својства. Сè што треба да направите е да натопите неколку бобинки суво грозје во вода и да оставите да отстојат 24 часа во таа вода.
По изминатото време, потребно е пијалакот да го процедите и да ја испиете оваа вкусна течност во текот на денот. Ова е идеален начин на кoнcyмиpaњe за оние кои навистина не го сакаат вкусот на сувото грозје, бидејќи е сосем поинаков од свежото грозје.
Водата од суво грозје е вистинска ризница на витамини и минерали. Помага да се потиснат нечистотиите и отпадот од телото, а притоа овозможува добро варење на храната. Искуството на жената која со 9 зрна суво грозје се излекувала од артритис можете да го прочитате ОВДЕ. Во продолжени прочитајте како најдобро се применува водата од суво грозје.
Поради своите биофлавоноидни својства, сувото грозје ги ослободува своите корисни хранливи материи кои се пренесуваат во водата и стануваат моќен антиоксиданс. Ви претставуваме уште еден рецепт за вода од суво грозје, а вие одлучете кој ќе го практикувате. Ќе ви биде потребно околу 200 г суво грозје и 750 мл вода.
Водата загрејте ја на рингла, но не дозволувајте да зоврие. Пред прагот на зовривање додајте го добро измиеното суво грозје и оставете да отстои 15 минути настрана. Потоа процедете ја таа течност и во неа додајте нова вода во количина од 1 литар.
Оваа течност ставете ја на оган да зоврие, а потоа повторно прелијте ја во садот со суво грозје. Оставете да отстои 24 часа во фрижидер и пијте 3 – 4 пати на ден по една чаша. Оваа вода е многу корисна за здравјето, а се препорачува да се пие наутро, на ручек и навечер. Оваа количина е за еден ден, а следниот ден направете нова тура.