Консумирањето топла вода со лимон стана една од најздравите навики кои луѓето си ја присвоија, особено кога станува збор за ослободување од вишокот килограми. Лимонот секако е многу здрав, но станува повеќе ефикасен кога се раствори во топла вода.

Оние што имаат сензитивен желудник или воспаление на слузокожата на дигестивниот тракт, би требало да бидат внимателни. Исто така, после еден одреден период на редовна консумација на топла лимонада наутро, би требало да се направи мала пауза.

Студената вода, од друга страна, не е толку ефикасна како што е топлата вода. Некои нутриционисти тврдат дека топлата вода сама по себе и без лимоновиот сок има својство да ја поттикне перисталтиката на цревата и да предизвика лаксативен ефект.

Меѓутоа, топлата вода со додаток на лимонов сок станува навистина мо-ќен напиток кој може да реши бројни проблеми. Кога станува збор за топлата вода, нејзината идеална температура треба да биде околу 50-60 степени. Еве за што сè е добра топлата лимонада ако се пие секое утро:

Помага кај затнати синуси

Топлата лимонада е одличен начин за олеснување на затнатите синусите и надминување на настинките. Лимонот помага при разградување на слузта, со што се олеснува отстранувањето. Кај настинките, лимонот помага во лекувањето, бидејќи го зајакнува имунитетот.

Го подобрува варењето на храната

Топлата вода помага да се релаксира дигестивниот тракт, со што се подобрува протокот и исхранетоста, односно снабдувањето со к-рв во телото. Топла вода и лимонот се исто така ефикасни стимулатори за исфрлање на ток-сините од телото и за подобрување на функцијата на црниот дроб.

Го релаксира нервниот систем

Природната телесна температура е околу 36 степени и најмногу зависи од дневните нивоа на енергија. Меѓутоа, кога температурата расте, нашиот нервен систем може да се соочи со непосреден ш-ок.

Топла вода со лимон може да обезбеди смирувачко чувство кое истовремено ве напојува и ве смирува. Покрај тоа, топла вода со лимон е одлична за балансирање на промените во расположението и ослободување од стре-сот.

Спречува запек

Бидејќи топлата вода им помага на цревата подобро да работат, исто така, може да ја засили работата на цревата. Од друга страна, студената вода спречува апсорпција на важни ензими, што може да ги влоши симптомите на запек. Поради пектинот, растворливите влакна, лимонот полесно ги раствора рафинираните шеќери, со што се контролира нивото на шеќер во кр-вта.

Го хидрира организмот

Топлата вода има тенденција да се задржи во телото подолго време, за разлика од ладната вода. Како резултат на тоа, топлата вода го одржува нивото на хидратација во телото на идеално ниво. Секако, доколку сакате дополнителна енергија и хидратација, пијте топла вода со лимон во текот на целиот ден.

Поттикнува губење на тежината

Топлата вода со лимон ќе го разбуди вашиот дигестивен систем, што помага да се измијат масните наслаги од телото. Покрај тоа, пијалакот поттикнува и здраво слабеење и минимален внес на калории (незасладената лимонада има речиси нула калории).

Ја подобрува циркулацијата

Топлата вода им помага на артериите и вените да се релаксираат и прошират, со што се зголемува протокот на к-рв низ целото тело. Покрај циркулацијата, топлата вода со лимон „доставува“ и многу антиоксиданти, кои ја одржуваат кр-вта филтрирана и без ток-сини.

Ги релаксира мускулите

Топлата вода е во состојба да ги релаксира мускулите и да поттикне подобра апсорпција на прекрасните квалитети на лимонот. Покрај тоа, топлата вода со лимон ги штити мускулите од повреди и истовремено спречува грчеви во мускулите.

Измива ток сини од телото

Топлата вода со лимон е одговорна за отстранување на сите ток-сини од телото, доколку се испие наутро. Покрај тоа, топлата вода со лимон го стимулира ендокриниот систем, одговорен за детоксикација на телото.

Може да помогне во лекувањето на акните

Пиењето вода со лимон го зајакнува имунитетот и помага при варење на храната. Тоа помага да се исчистат вашите акни. Една од најголемите придобивки на сокот од лимон е тоа што му помага на организмот да ги нормализира нивоата на шеќер во кр-вта, а со тоа помага и во здраво сла-бе-ење.

Помага да се спречи формирање на камења во бубрезите. Барем со некои луѓе. Лимонот содржи еден тон калиум, што го прави нивото на цитрат во урината повисоко, и истовремено се спречува формирање на камења. Топлата лимонада помага да се спречи формирање на жолчни камења, исто така.

Помага при ГЕРБ

ГЕРБ или болест на гастроезофагеален рефлукс е враќање на содржината од желудникот во хранопроводот, што е многу непријатно поради зголемената секреција на киселина во желудникот.

Можеби навидум се чини контрапродуктивно, бидејќи лимоните се многу кисели, но сокот од лимон во вода всушност помага во смирување на киселините во желудникот и добро делува.

Помага при ма-чнини

Наједноставниот, но навистина ефикасен природен лек против гадење и повраќање е сокот од лимон. Особено се препорачува после повраќање, бидејќи веднаш ја освежува усната шуплина и ја намалува можноста за повторување на ма-чнината.

Лимоновиот сок во овој случај треба да се раствори со помалку вода отколку што содржи класичната лимонада и не треба да се пие одеднаш, туку во голтки. Бидејќи е потполно безопасен, корисен е и за ублажување на ма-чнини и во бременоста.

После пиење на лимонада добро е да се исплакне усната шуплина со обична вода, бидејќи лимоновиот сок ја омекнува глеѓта на забите. после пиење на лимонада исто така, не се препорачува да ги миете забите или да јадете, во период од половина час. Доколку стра-вувате дека лимоновиот сок би можел да ви ја ош-тети глеѓта на забите, во тој случај лимонадата пијте ја со сламка.

Мо ќта на додавање на куркума во комбинација

Додавањето куркума (куркума) во вашата топла вода со лимон не го менува многу нејзиниот вкус, а работи ефикасно на секој систем во телото. Додавањето на овој мо-ќен зачин во вашиот утрински напиток е една од најдобрите работи што можете да ги направите за вашето долгорочно здравје.

Потребни состојки: 1 чаша топла вода, сок од половина лимон, 1/4 лажичка куркума, 1/2 лажичка мед. Постапка: Во топлата вода додајте го лимоновиот сок и куркумата, па засладете со малку мед. Уживајте во напитокот.