Само кората на оваа билка е јадлива, а помага при хемороиди, нередовни столици и жолчна стаза

Чајот од крушина (Frangula Alnus) е одличен природен лек за речиси сите проблеми со варењето на храната. Во народната медицина се користи за неправилна столица, подуеност и непријатност во цревата, како и за третман на хемороиди.

Кората од крушина како лек се покажала уште подобра и поефикасна. Може да се користат само добро исушени растенија, кои се сушат најмалку една година. Ако се јаде сурова, може да предизвика силна дијареја и сериозни гр-чеви во желудникот и цревата. Затоа, дозата е ст-рого одредена.

Растението крушина припаѓа на семејството Rhamnaceae. Се смета за извонреден природен антиастматичен, адстрингентен, диуретичен лек кој има лаксативно и прочистувачко дејство.

Дрвото може да порасне до 8 метри во висина. Широките овални лисја имаат долг врв. Цветот е бел до зелен, прилично незабележителен и мал. Овошјето е овална тркалезна бобинка, првично зелена и со зреењето станува зеленикава. Кога е целосно зрело, добива црна до црно-виолетова боја.

Кората од крушина е сиво-кафеава, со карактеристични бели точки. Расте меѓу грмушки, во лесни шуми, покрај населби, потоци и реки. Распространето е во северна Европа, како и во мочуриштата на Кавказ и Сибир. Цвета од мај до јуни.

Кората е лековита кога е сува, па затоа најчесто се користи за подготовка на чај од крушина само по една година. Плодовите не се јадат, бидејќи можат да предизвикаат пов-раќање или дури и тру-ење.

Всушност, само неговата темна, мазна и сјајна кора прошарана со белузлави тркалезни дамки се користи како лек, кој се отстранува од млади дрвја и подебели гранки, на крајот на зимата и почетокот на пролетта. Кората на крушина веднаш се сече на долги ленти и се суши.

Кората од крушина се користи кај болести на желудникот и цревата. Особено е корисна за запек, грчеви во цревата, слаба перисталтика, напнатост во стомакот. Помага при воспалени хемороиди и ана-лни пукнатини. Покрај тоа, се користи за силни главоболки, тинитус, вртоглавица, паразити во телото итн.

Во народната медицина крушината, односно нејзината кора, има значајно место. Нејзината главна состојка се танините, кои даваат лут и горчлив вкус. Во народната медицина се покажале корисни во бор-бата против бактериски и габични инфекции, во процесот на згрутчување на кр-вта и во третманот на дизентерија. Освен танини, содржи и лековити состојки како антрахинон, смоли, есенцијално масло и голема количина на витамин Ц.

Главните индикации за употреба на чај од кора од крушина се неправилни столици, непријатност во цревата, појава на хемороиди и честа подуеност. Помага при заболувања на црниот дроб и жолчката во следниве состојби: жолчна стаза, воспаление на жолчното кесе, отечен црн дроб, зголемена секреција и производство на жолчката, жолтица и болести на слезината.

Покрај тоа, чајот од крушина е ефикасен за деток-сикација на целиот организам, како и за кожни болести. Однадвор, кората натопена во оцет се користи за лекување на разни красти. Одлична е и при третман на воспалени непца, разни иритации на кожата, како и инфекции на скалпот.

Чајот од крушина никогаш не треба да го кон-сумираат оние кои имаат акутни стомачни заболувања и дехидратација. Гликофрангулинот исто така се распаѓа на гликоза и франгулин за време на сушењето на кората.

Затоа, земањето бобинки или џвакањето свежа кора ќе предизвика силна иритација на мукозната мембрана на гастроинтестиналниот тракт. Може да се појави гадење со пов-раќање, па дури и кр-вава дијареа.

Ако кон-сумирате чај од крушина многу долго, постои зголемено лачење на вода и сол, при што се губи калиумот во организмот. Сето ова не влијае добро на срцевиот мускул, кој ослабува поради недостаток на овој скапоцен минерал. Затоа, потребна е препорака од лекар или фитотерапевт за правилна доза. Најчесто чајот се кон-сумира 7 до 14 дена.

Подготовка на чај од крушина

За да го направите овој медицински пијалак, направете го следново: Истурете полна лажичка сува и сечкана кора од крушина во 200 мл вода и кратко варете. Кон-сумирајте една до две чаши чај на ден, по можност пред спиење.

Дигестивен чај за мрзливи црева – рецепт

Иако чајот од кора од крушина е многу добар за варење сам по себе, ќе постигнете уште подобри резултати со следната мешавина од чај.

Искомбинирајте 20 г анасон, ајдучка трева, кора од крушина, слаткарче и суви сливи. Истурете три лажици од смесата во 300 мл врела вода и оставете ја покриена најмалку три часа. Процедете го пијалакот и испијте го веднаш. Слободно изедете ги сливите потоа.

Овој исклучителен чај за варење има моќно лаксативно дејство. Обично се пие навечер пред спиење, бидејќи работи по 8 до 12 часа, односно наутро. Чаевите од кора од крушина се користат како лаксатив против хроничен запек и при б олки во цревата. Имено, антрахинонот предизвикува перисталтички движења на дебелото црево. Сепак, чајот не треба да се кон-сумира често.

ПРИРОДЕН ЛЕК за хемороиди

Речиси секоја втора личност постара од 50 години има повремени проблеми со хемороиди. Кората од крушина во комбинација со камилица, ким и кора од портокал може многу да помогне.

Еве како да направите чај за лекување хемороиди:

Постапка: Измешајте 35 грама ситно сечкана и добро исушена кора од крушина со добро измиена кора од портокал (10 г). Многу е важно портокалот да е од органско потекло.

Во смесата додајте 10 грама камилица и ким. Земете 2 полни лажици од оваа смеса и прелијте ги со 500 мл зовриена вода. Поклопете сè добро. По еден час, процедете. Ќе добиете извонреден чај од крушина за хемороиди, на кој можете слободно да додадете лажица мед, за подобар вкус.

Дозирајте три чаши на ден во текот на денот. Искуствата на пациентите се позитивни, но внимавајте на дозирањето. Не користете ја терапијата повеќе од две недели. Билките купувајте ги од проверен билкар или од аптека и следете ги препораките.

Како да направите тинктура од крушина

Постапка: Истурете 200 г исушена и ситно исечкана кора од крушина со литар 70% ал-кохол. По 30 дена, процедете ја тинктурата. Дозирајте два до трипати од 15 до 20 капки во текот на денот. Разредете ги со малку вода или чај и пијте веднаш.

Внимавајте: Кората на крушата треба да се остави најмалку една година пред употреба, а се користи против запек и за регулирање на неправилни столици. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска

Претходна статијаОд него се губи и најголемиот стомак, а важи за одличен лек против маснотии
Следна статијаОва цвеќе се подарува за Велигден, се верува дека носи мир, заштита, среќа и радост на вас и на тој што сме му подариле