Направете го овој едноставен пијалак за прочистување на телото од маснотии. Особено добро ќе ви дојде по јадење на обилни оброци и за време на ди-ета. Потребни ви се само 2 состојки кои ги имате со сигурност во фрижидерот.

Овој природен лек честопати го препорачуваат и здравствените работници како помош на па-циентите со висок холестерол. За здрави лица, во чие семејство нема срцеви заболувања, нивото на вкупниот холестерол во кр-вта не би требало да е поголем од 5.2 mmol/l , при што ХДЛ да е поголем од 1 mmol/l, а ЛДЛ да е помал од 3 mmol/l.

Секое зголемено ниво на холестерол над овие референтни вредности (посебно на ЛДЛ холестеролот) ја зголемува опасноста од срцеви заболувања. Доколку барате здрав начин како да го намалите нивото на холестеролот и да го ели-минирате вишокот на маснотии, овој напиток е вистинско решение за вас.

Целерот содржи есенцијални масла кои имаат антибактериско и антивоспалително дејство. Целерот помага за одржување на здравјето на уринарниот систем, а има и многу лековити придобивки за вашето тело.

Поради ниската калорична содржина и благото диуретично дејство, целерот е одличен лек помеѓу оброците што помага при сла-беење. Го снабдува организмот со важни хранливи состојки кои го регулираат метаболизмот на мастите.

Голем дел од растителни влакна помагаат во регулирање на кр-вниот притисок и намалување на шеќерот во кр-вта, со што целерот ја намалува потребата од прејадување. Големата содржина на вода во целерот помага да се чувствувате подобро.

Лимонот е една од најкорисните намирници на нашата планета. Лимонот штити од толку многу болести што со право можеме да го наречеме суперхрана. Лимонот изобилува со хранливи материи. Содржи биофлавоноиди, пектин, фолна киселина, витамини Ц, А, Б1, Б6, калиум, калциум, магнезиум, фосфор, манган.

Поволно делува на црниот дроб, цревата, желудникот, имунитет, нервниот и кардиоваскуларниот систем. Доколку кон-сумирате редовно лимон, можете да спречите болести како што се ларингитис, бронхитис, грип, настинка, артритис, висок кр-вен притисок, бактериски инфекции, бубрези и жолчни камења, а според најновите истражувања, лимонот служи за превенција од рак.

Доволно е да го кон-сумирате овој напиток еднаш во денот за да го исчистите телото од токсини и маснотии. Се подготвува многу брзо и лесно, а од резултатите ќе останете воодушевени.

I Рецепт: Потребни состојки: 400 г целер, 1 кг лимон, 2 литра вода.

Постапка: Изрендајте 400 г корен од целер во сад. Додајте го во 2 литри вода и во него изрендајте малку кора од лимон, доколку кората е органска. Ако кората не е органска, чувајте ја во мешавина од вода и сода бикарбона половина час пред да ја искористите во напитокот.

Гответе 20 минути во 2 литра вода, а потоа оставете да се олади 5 – 6 часа на собна температура. Исцедете 1 кг сок од лимон лимон и додајте го во водата со рендан целер. Процедете ја течноста и претурете ја во стаклено шише.

Кон-сумирајте го овој пијалок трипати на ден половина час пред оброк. Пијте околу 100 мл (вкупно во денот 300 мл). Пијалакот може да го разредите со вода, доколку ви е повкусно на тој начин. Напитокот се чува во фрижидер.

II Рецепт: Специјален рецепт за сите што сакаат да ослабат брзо и здраво, ги топи мастите како ништо

Поради брзиот начин на живот, лошата исхрана и недостиг на физичка активност, маснотиите се болест на денешницата. Некогаш при зголемените масти можеа да се забележат мали жолти масни ткива во облик на јазли и точки на горните очни капаци или на други делови од телото. За жал, на почетокот од ова заболување нема други симптоми.

Болеста брзо прогредира и така доаѓа и до задебелување на ѕидовите од кр-вните садови, артериосклероза, што пак придонесува заедно со другите ризик фактори (пу-шење, ал-ко-хо-лизам, ни-котин) до појава на цереброваскуларни заболувања, водечка причина за с мрт како во светот, така и кај нас.

Единствен начин за дијагностицирање на заболувањето е преку лабораториски испитувања. Доколку имате наоди кои укажуваат на ова заболување, тогаш обидете се да се излекувате со овој природен лек кој на многумина им има помогнато.

Потребни состојки: 3 суви смокви, 200 мл домашна јаболкова киселина.

Постапка: Лекот секогаш се приготвува навечер, за да можете да го испиете наутро. Земете три суви смокви и добро избоцкајте ги со чепкалка за заби од сите страни, а потоа ставете ги во стаклена тегла. Прелијте ги со 200 мл јаболкова киселина.

Ако сте ги закиселиле во 20 часот навечер, изедете ги наутро во 8 часот. Остатокот од оцетот на го фрлајте, туку во истата киселина повторно ставете три избоцкани суви смокви.

Истиот оцет користете го 7 дена, а поголемиот дел ќе биде впиен од смоквите кои се киселат во текот на 12 часа. Осмиот ден употребете нови 200 мл јаболкова киселина и постапката повторете ја уште една седмица.

Третманот трае 14 дена. Покрај овој рецепт, придржувајте се и на здрав начин на исхрана и зголемете ја физичката активност. Откако ќе заврши терапијата од половина месец, направете повторно нови анализи и уверете се во ефикасноста на овој природен лек.

III Рецепт: Природен чистач на кр-вта

Потребни состојки: 1 литар минерална вода, 2 китки магдонос, 3 лимони и сода бикарбона.

Постапка: Измијте го лимонот и истријте го сода бикарбона. Исплакнете го и исечкајте го ситно заедно со кората. Магдоносот измијте го и исцедете го, па исечете го ситно. Во голема тегла или бокал ставете ги сите состојки заедно и прелијте со водата.

Затворете и чувајте во фрижидер преку цела ноќ. Наутро протресете ја смесата и испијте 100 мл (загрејте ја течноста да биде млака или на собна температура). Пијте секојдневно додека да го потрошите целиот напиток.

IV Рецепт: Чу-дотворен напиток кој ги топи мастите и ја намалува потребата за благо – најефикасен досега

Многумина го нарекуваат „чу-дотворен напиток” бидејќи за многу кратко време откако ќе започнете да го применувате, вие започнувате да се чувствувате подобро и немате потреба за благо.

Секако, овој напиток ќе ви помогне во најкраток можен рок да се ослободите од масните наслаги, но тој не може да делува како ма-гија доколку не се придржувате кон здрава рес-трикциски ди-ета и не сте барем минимално физички активни.

Мора и самите нешто да преземете и да започнете поздраво да се храните, бидејќи на тој начин ќе почувствувате најдобри резултати. Потребна е волја и упорност. Благодарение на комбинацијата од внимателно одбрани состојки, ќе се чувствувате сито, а желбата за слатки и шеќер ќе биде сведена на минимум.

Циметот и ѓумбирот ќе го забрзаат метаболизмот, па благодарение на нивните моќни состојки, ќе започне и разградувањето на масните наслаги. Напитокот се пие пред секој оброк, а резултатите ќе ги забележите многу брзо.

Потребни состојки: 500 мл вода, 1 лажица рендан ѓумбир, 2 ловорови листови, ½ лажичка ким, ½ лажичка цимет.

Постапка: Сите состојки ставете ги во вода и заедно загревајте до зовривање. Потоа тргнете го тенџерето на страна и оставете го поклопено да излади. Може да приготвите и поголема количина одеднаш, а напитокот чувајте го во фрижидер. Пред кон-сумирање загрејте го, за поголем ефект, но може да се пие и ладен. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска