Ова се најубавите велигденски цвеќиња што можете некому да ги подарите. Цвеќето се дава како знак на почит, среќа, благосостојба, искреност, топлина и љубов. Убавината на овој гест е тоа што секој цвет со себе има свое значење.

На овој ден, подарете некому убав пролетен велигденски цвет, а со сигурност некому ќе му го разубавите денот. Цветот е знак на грижа, а пролетните цветови се посебен дар.

Пркосниот и самоуверен нарцис отсекогаш привлекувал внимание со своите прекрасни жолти цвеќиња, како и со специфичниот интензивен мирис кој никогаш не ве остава рамнодушен.

Затоа не е изненадувачки што отсекогаш се сметало за растение што симболизира убавина, гордост, креативност и нов почеток. Една античка грчка легенда вели дека некогаш живеело еден убав млад човек по име Нарцис, син на речниот бог Кефис и нимфата Лириопе.

Поради неговиот исклучителен изглед, тој имал многу обожаватели, но наместо да ужива во љубовта кон неговата околина, младиот човек избрал да ужива во својата гордост.

Еден ден, враќајќи се од лов, младиот човек отишол до изворот да ја задоволи жедта. Стоејќи над изворот, тој ја видел својата фигура во одразот на водата и толку се вљубил во она што го видел што очајно се обидувал да го прегрне измамливото лице на младиот човек, кое постојано му избегнувало.

Уморен и исцрпен од силните обиди, тој се удавил во изворот, а оние што го пронашле, пронашле преубав жолт цвет кој никнал од изворот. На исток, овој цвет е високо ценет како симбол на добри деловни потфати, а со тоа и напредување во кариерата.

Се смета за симбол на плодност, виталност и регенерација. И бидејќи неговиот цвет е традиционално составен од шест совршени жолти ливчиња, во него исто така гледаме и унија на планетата Венера (која владее со овој број) и Сонцето (што одговара на жолтата боја).

Затоа, нарцисот е еден од најмоќните симболи на љубов, радост, отвореност за соработка и пријателство. Неговиот опоен мирис сè уште најчесто се користи во парфимеријата.

Во секој случај, нарцисот е идеален подарок за сите оние уникатни и посебни луѓе кои ги прават нашите животи посреќни. Подарете букет нарциси на личност која ја сметате за амбициозна, самосвесна и упорна, бидејќи на тој начин ќе ја потенцирате нејзината посебност.

Јоргованот одамна се одгледува во градините поради убавите и миризливи цвеќиња. Тoa е еднo од растенијата кое е симболично поврзано со обновување и романса. Според грчката легенда, Пан, богот на шумите и полињата, се сретнал со прекрасната нимфа Сиринга. Тој беше фасциниран од нејзината убавина и ја бркаше по неа.

Исплашена од чувствата на Пан, Сиринга избегала од него претворајќи се во миризлива грмушка – цвет што сега се нарекува јоргован. Виолетовата боја на јоргованот е симбол на првата љубов, а белата е симбол на младешката невиност. Јоргованот симболизира простување и тага во љубовта.

Според традицијата, виолетовиот јоргован станал бел откако некој го оставил на гробот на девојче кое се у-било од љубов. Од античко време, јоргованите цвеќиња се користеле за чистење на куќата од з-ли духови, заштита од магии, благословување, повикување позитивна енергија.. Јоргованот е симбол на радост и живот.

Легендата за јоргованот

Луѓето велат дека кога Христос бил рас-пнат, Пресвета Богородица била преплавена од б олка и зас-лепена од солзи, па одела бесцелно, не знаејќи каде оди. Одејќи под товарот на б олката, таа седнала да се одмори под едно дрво полно со листови, но не и со цвеќиња. Ова дрво никогаш не ни цветало.

Заспала толку многу уморна. Потоа, од дрвото, лисјата полека почнале да паѓаат и нежно ја покриле Пресвета Богородица за да ја загреат. Кога се разбудила Пресветата, почувствувала дека и е топло. Ги видела листовите врз себеси. Го погледнала дрвото над неа, и видела дека целото е без листови. Затоа нејзе не и студело.

Тогаш таа го благословила дрвото: Биди благословено и миризливо засекогаш. Во еден момент, дрвото повторно било исполнето со зелени листови и процветало со миризливи цвеќиња за прв пат. И така сè до ден денешен. Некаде околу Велигден…

Герберот има богато симболично значење. Иако се поврзува со тагата, сепак носи среќа и позитивна енергија. Во недела, на главниот велигденски ден се потсетуваме на расп-нувањето на Исус и неговото воскреснување.

Жолтиот гербер симболизира радост, црвениот симболизира будење на страста и енергијата, розовиот има смирувачки ефект, портокаловиот го симболизира животот и здравјето, а белиот го смирува умот. Разновидноста на бои и видови го прави герберот интересен цвет и е подарок за родендени и прослави.

Белиот лилјан (крин) е еден од најпопуларните домашни растенија и тоа со причина. Освен што изгледа интересно, лилјанот е едно од најлесните растенија за одгледување, така што ќе успее дури и за почетници и оние кои немаат многу искуство во градината. Пожелно е да ги имате дома, бидејќи се верува дека привлекуваат среќа и благосостојба.

Лилјан или бел крин (Lilium candidum) е повеќегодишно тревесто, лушпесто растение, високо 90 – 170 цм од фамилијата Liliaceae. Потекнува од југозападна Азија, од каде се проширило на пошироките области на Медитеранот.

Цветот се состои од 6 или 7 ливчиња, кои растат на тенки стебла. Тие растат умерено во оптимални услови, а растот се намалува во зима. Сјајните зелени лисја имаат ланцетна форма со брановидна текстура, се појавуваат во нијанси на темно зелена, сино-зелена и шарена, како и шарени и шарени дезени.

Симболично значење на белиот лилјан

Од најраните времиња, луѓето откриле многу симболични елементи и мотиви во убавината и нежноста на лилјаните. Некои од најпознатите антички цивилизации, како што се антички Египет, Рим и античка Грција го нарекувале “рајски цвет,“ а белиот лилјан отсекогаш бил поврзан со совршенство, нежност, љубов и надеж.

Во античка Грција, тој бил посветен на божицата Хера, едно од највозвишените богови од тоа време. Според легендата, белиот крин е создаден додека Хера го доела својот син Херкулес, па неколку нејзини капки паднале на земјата.

Во Рим, тој е посветен и на возвишената божица Венера, заштитничка на љубовта и просперитетот. Додека во антички Египет бил симбол на достоинството на владетелите.

Сепак, симболиката на лилјанот била најимпресивна во христијанската ера. Според легендата, цветот никнал од пролевањето на солзите на Исус Христос за време на неговото погубување и се сметаат за омилен цвет на Богородица.

Затоа, лилјанот претставува беспрекорна чистота и невиност, а неговите три ливчиња се поврзани со Света Троица. Исто така се верува дека секое ливче од лилјанот ги отсликува трите најценети квалитети на Богородица, невиноста, скромноста и побожноста. Кај нашиот народ, исто така се нарекува “богородичен цвет.”

Лилјаните се повеќе се бараат поради нивната необична форма и разнобојни и живописни тонови. Со соодветна и несомнена грижа, овој цвет може да го украси вашиот дом, градина или балкон преку цела година. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска