Проверено! Само 2 состојки се доволни за да го намалат воспалението, со што брзо се отстранува болката.

Кога ќе се јави болка на некое место, особено без надворешен фактор, ние инстинктивно се обидуваме да се ослободиме од неа што е можно побрзо, затоа што не можеме да функционираме нормално и да ги обавуваме секојдневните обврски.

Затоа честопати прибегнуваме кон самолекување. Ова не само што не може да биде ефективно, туку може да биде и опасно и дополнително да си наштетиме на нашето здравје.

Фармацевтските препарати имаат многу несакани ефекти, кои се опишани во упатството и најчесто се со ситни букви. На пример:

– откажување на бубрезите
– задржување на течности
– проблеми со крвта, како и хипертензија,
– проблеми со варењето и киселоста
– сериозни главоболки, итн.

Ценете го секој момент од вашиот живот и бидете здрави!

Затоа, прочитајте го рецептот, кој пред сè ќе ви овозможи брзо да се ослободите од болката и што е најважно, од воспалението – главниот виновник за секоја болка. Имајте го предвид секојпат кога ќе почувствувате некаква болка.

Патем, ќе ви требаат само неколку едноставни состојки за да го подготвите!

Потребни состојки:

400 мл вода
2 гранчиња свеж рузмарин

Постапка:

Прелијте го рузмаринот со врела вода и оставете го поклопено да отстои 20 минути. Консумирајте по 2 чаши од оваа инфузија на ден, по можност на празен стомак, наутро и пред спиење (200 мл наутро и 200 мл навечер).

Ако приготвувате со сув рузмарин: 2 лажички сува билка прелијте со 200 мл зовриена вода, варете 3 минути и исклучете го огнот. Поклопете и после 10 минути процедете.

Можете на истиот начин да направите инфузија од ѓумбир или од куркума. Овие лекови, пред сè, имаат многу моќни антиинфламаторни својства, затоа се и ефикасни!

Контраиндикации: Иако рузмаринот е многу лековита билка и се користи при приготвување на храната, сепак постојат луѓе кои не смеат да ја користат инфузијата, особено доколку имаат одредени здравствени состојби и пореметувања:

-гастроентеритис, Кронова болст, хроничен запек
-епилепсија
-бременост