Ако ве болат коските и ако сте многу уморни: Лек со кој ќе ја вратите силата и ќе го зајакнете организмот

Имате проблем со коските или често сте уморни? Во тоа може да ви помогне овој стар народен лек за кој се говори дека го користеле и самураите. За овој лек потребни ви се јајца и јаболкова киселина, се разбира, најдобро би било фоколку се органски, односно домашни.

РЕЦЕПТ ЗА СИЛНИ КОСКИ

Измијте добро едно јајце и ставете го во чаша и дополнете со јаболкова киселина. Приближно ќе ви бидат потребни 150 мл оцет. Оставете да стои седум дена во фрижидер.

За тоа време ќе се раствори лушпата на јајцето и ќе остане само тенка мембрана која ги чува белката и жолчката. Искинете ја оваа мемрана и содржината од јајцето вратете го во оцетото и добро промешајте.

Loading...

Од оваа смеса се консумира трипати дневно по 10 мл растворено во чаша млака вода. Овој лек е одличен за здравје на коските и дава сила и енергија. Така организмот може да ги искористи сите корисни минерали, витамини, протеини и калциумот од јајцето.

МАГИЧЕН ЛЕК ОД НАШИТЕ БАБИ: Ги подмладува коските, ги елиминира болките во грбот и зглобовите

Овој лек помага во лекување на артритис, остеоартритис, болки во грбот и сè што е поврзано со зглобовите, коските и мускулите. За овој лек се вели дека ги подмладува коските за 20 години. Значи, ако чувствувате тежина во нозете, болки во зглобовите, ако ве мачат болки во грбот и имате последици од стари повреди, направете го овој природен лек:

Потребни состојки:

300 мл алкохол 70%
100 мл повидон јод
10 таблети аналгин (30 мг)

Постапка:

Алкохолот измешајте го со јодот и додадете ги издробените таблети. Протресете и оставете на темно 21 ден. После тоа може да се користи во вид на облога или директно да се масира местото. Помага во лекување на артритис, остеоартритис, болки во грбот и сè што е поврзано со зглобовите, коските и мускулите.

СЛАТКА ИМУНОЛОШКА СМЕСА КОЈА ГИ ЛЕКУВА КОСКИТЕ И ЈА ПОДОБРУВА КРВНАТА СЛИКА

Потребни состојки:

200 г суво грозје
200 г суви кајсии
200 г суви смокви
200 г мелени или сечкани ореви
200 г мед или по потреба може повеќе
1 лимон со кора

Постапка:

Сите состојки сомелете ги со машина за мелење месо (или ситно исечкајте ги), додадете мед, промешајте и складирајте во тегли. Чувајте во фрижидер и консумирајте по 1 супена лажица, двапаи дневно, наутро на празен стомак и навечер пред спиење, со чаша топла вода или млеко.

За деца (не помлади од 3-4 години) по 1 мала лажичка, на ист начин. Се подобрува крвната слика, помага во обновување на коскената с’рж и целокупното здравје, особено за дигестијата.

Loading...