Она што е супер во овој рецепт, е тоа што содржи лук, а после консумацијата воопшто не се чувствува.

Овој рецепт докажано лекува многу болести, но мора да бидете внимателни, бидејќи, како што е запишано, се користи еднаш на пет години.

Главните состојки на овој природен препарат е чудесниот лук – која се смета за една од најздравата намирница во светот.

Докажано е дека овој лек помага за превенција и лечење на високиот притисок, помага кај лицата кои имале срцев удар, атеросклероза, слаба циркулација и коронални болести на срцето.

За регулирање на притисокот, за лекување на настинка, кивавица е заслужен алицинот – главната состојка која го има лукот и има силно антибактериско дејство.

Исто така, лукот ги релаксира крвните садови и спречува производство на ангиотензими, пептидиног хормон кој влијае на појава на хроничните хипертензии. Лекува и атеросклероза, болести на белите дробови, еректилна дисфункција, реума, гастритис, хемороиди, а помага и за слабеење. Покрај другото регулира проблеми со видот и слухот и го забрзува метаболизмот.

Потребни состојки:

350 г лук
200 мл 95% алкохол или рум (не смее да содржи метанол или бензалкониум хлорид)

Постапка:

Најпрво излупете го лукот и изгмечете го. Потоа ставете го стаклена тегла и прелијте го со алкохолот. После 10 дена процедете го и чувајте го во фрижидер. После два дена може да се користи.

Употреба:

Оваа лековита мешавина смее да се пие најмногу 12 дена, така што се ставаат одреден број на капки во чаша за вода пред појадок, ручек и вечера.

Првиот ден се става една капка пред појадок, две пред ручек и три пред вечерата.