Природен лек за простата со портокал и поленов прав, се пие 5 седмици, а многу е ефикасен и корисен

Простата е машка п олова жлезда со облик и големина на костен. Тешка е околу 20 – 25 г. сместена е под мочниот меур. Произведува сем-ена течност која ја чува и транспортира. Таа течност служи како заштита.

Најчеста пато-лошка промена на простатата е хиперплазија или тоа е посебен облик на нејзино зголемување. При раѓање простатата е колку зрно грав, а до пубертетот и 25 годишна возраст ја постигнува потребната големина. Потоа стагнира, односно не ја менува големината до 40-та од животот.

Зголемена простата најчесто се јавува кај постарите лица. Во текот на животот се менува нивото на машки хормони и доаѓа до зголемен раст на жлездите сместени околу делот на мочниот канал, уретрата, кој минува низ простата па се нарекува аденом.

Овој природен раст се нарекува бенигна простатична хиперплазија (БПХ) која е најчеста причина за зголемување на простатата. БПХ е бенигна состојба која НЕ води до кан-цер, но двата проблема може да коегзистираат.

Процесот на зголемување на простатата започнува околу 40-та година, но се манифестира подоцна. Во 6. и 7. деценија кај ¾ мажи почнуваат да се јавуваат тегобите. Иако 50-60% од мажите со БПХ може никогаш да немаат симптоми, кај други тие проблеми се силно изразени.

Исто така, може да се јават симптоми, а лицето да нема тегоби. Многу луѓе уми-раат со зголемена простата, а да немале некои поголеми тегоби. Други имаат отежнато мокрење и така останува до крајот на животот.

Основни симптоми се често и отежнато мокрење. Лицето постепено сѐ потешко мокри, одложен е почетокот на мокрењето, млазот е послаб и испрекинат. Се јавува и ноќно мокрење, ноктурија. Може да се јави и воспаление на самата простата и мочните канали.

Заостанува урина во бешиката (ретенција) и б олниот има чувство на недоизмокреност. Количината на урина која заостанува може да е и 2 литри. Ако потполно се затне каналот – урината се враќа во бубрезите и ги оште.тува. Оваа состојба не смее да се занемари.

Проблемите со аденом на простата може да се спречат доколку навремено се спроведуваат лекарски прегледи на простата. Исто така, како ефикасен лек се покажал и: На 100 мл исцеден сок од свеж портокал, без шеќер, додајте една лажичка поленов прав и оставете да отстои преку ноќ. Наутро сокот се пие одеднаш.

Постапката се повторува секој ден во текот на една седмица. Втората седмица се повторува постапката, но во сокот од портокал се додаваат две лажички поленов прав. Третата седмица се ставаат по три лажички поленов прав, четвртата седмица се враќате на две лажички, а петтата седмица се приготвува исто како и првата – на 100 мл сок од портокал, се става една лажичка поленов прав.

Како втор рецепт кој е исто така многу лековит, а се подготвува од мед и прополис. Медот е е ликсир на здравјето и долговечноста, а во комбинација со оревите го подобрува имунитетот, го штити мозокот и неговите функции, спречува деменција, го чува срцето, го намалува холестеролот, а ја зголемува силата и го подобрува расположението.

Прополисот е природен антибиотик, познат повеќе од 2000 години кој го зајакнува имунитетот и штити од настинка и грип. Поленот е цветен пчелин прав кој се користи за подобрување на циркулацијата и забрзување на метаболизмот, го зачувува здравјето на простата и кр-вните садови.

Потребни состојки: 350 г багремов мед, 10 мл прополис, 150 г ореви, 2 лажички поленов прав.

Постапка: Се подготвува многу лесно и едноставно. Ставете ги сите состојки во блендер. Најпрво ставете ги оревите да се сомелат заедно со поленовиот прав, а потоа додајте го прополисот и медот.

Блендирајте ја смесата додека да стане хомогена и густа. Потоа складирајте ја во тегла и добро затворете. Кон.сумирајте два до трипати дневно пред оброк, најдобро наутро на празен стомак со дрвена лажица.

За да забележите резултати, потребно е да кон.сумирате најмалку 1 месец. Кон-сумирајте секогаш кога сте умо.рни, ис-црпени, нер-возни или ненас-пани. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска

Претходна статијаДомашен крем намаз готов за помалку од 15 минути, има ист вкус како Нутела, а дечињата го обожаваат
Следна статијаНароден лек со кромид, се пие 10 дена, а делува цела година, го намалува притисокот како никогаш да сте немале проблем со него