Евтин е, лесно достапен, а се’ што треба да направите за да се ослободите од болките е да го измешате со вода и да го втриете на болното место. Има силно дејство врз инфекциите, ги ублажува хроничните и акутните болки, помага кај болести со дишните органи, го намалува хроничниот умор, го подобрува изгледот на ноктите, тенот и косата, делува антикан-церогено.

Најчест проблем кој го имаат луѓето се болки во мускулите и зглобовите, сува кожа и општа слабост. Ова е едно од најдобрите решенија по кои можете да посегнете а воедно и најевтино и најдостапно – домашен магнезиумов лосион. Овој лосион може да ги реши сите тие проблеми одеднаш.

Како што веќе знаете, магнезиумот е клучен минерал во нашето тело кој е неопходен за нормално функционирање на сите клетки во нашето тело. Дури 300 хемиски процеси во телото бараат присуство на магнезиум, што значи дека мораме да го внесуваме во доволни количини секојдневно.

Ова се некои од функциите на магнезиумот во телото: го одржува здравјето на коските; го регулира нивото на енергија; ја подобрува апсорпцијата на витамин Д од сонцето; го забрзува исцелувањето на раните; ги ублажува воспаленијата; ја стимулира циркулацијата; го намалува ризикот од дијабетес.

Сепак, иако е многу важен овој минерал, голем број луѓе поради неправилна исхрана не го внесуваат во доволни количини. Освен преку исхрана, постои уште еден начин како да го внесете магнезиумот во телото и тоа преку кожа – нашиот најголем орган.

Со овој метод сигурно ќе го задоволите препорачаниот дневен внес (за жени 280-300 мг, за мажи 270-400 мг), а за тоа ви е потребна само зовриена вода и магнезиум хлорид.

Доктор Норман Шели, американски специјалист за холистичка медицина, спровел истражување на кое учесниците секојдневно на кожата нанесувале домашен лосион од магнезиум хлорид. За само четири седмици 75% од учесниците имале зголемено ниво на магнезиум во телото.

Директното консумирање на растворот од магнезиум хлорид претставува најдобриот облик за внес на магнезиум. Магнезиум хлоридот можеме да го консумираме на два начини: орално и преку кожа. Вториот начин е ефикасен и има повеќе предности. Напитокот, како и лосионот можете сами да си ги приготвите во домашни услови.

Магнезиумовиот хлорид е минерално соединение кое се добива со испарување на морска вода (хексахлорид). Достапен е во гранули или снегулки од кои можете да си ги приготвувате лековитите препарати.

Кога се нанесува директно врз кожата, магнезиумовиот хлорид се апсорбира моментно во ткивата и го зголемува нивото на магнезиу во организмот. Бидејќи на овој начин не поминува низ дигестивниот тракт, се одбегнува и непријатниот лаксативен ефект што може да се јави.

Најдобро е да се нанесува после туширање кога порите се отворени и кожата е чиста. Рецепт за домашен лосион од магнезиум хлорид. Потребни состојки: 3 лажици превриена вода, ½ шолја магнезиум хлорид.

Постапка: Сè што треба да направите е да измешате вода со овој моќен прав и нанесете на кожа. Со помош на овој лосион, можете да се ослободите од болките во коските и мускулите – само втријте го лосионот на болното место и почекајте 2-3 минути. Ќе бидете изненадени со резултатите.

Истата смеса можете да ја користите за редовна нега на кожата на телото, наместо страндардните креми полни со хемикалии, само на оваа смеса додадете шеа путер.

ЗА ЛЕТЕН ПЕРИОД. Кога ќе дојде убавото време, претежно поминуваме надвор и изложени сме на влијанието на сончевите зраци. Летно време треба да внимаваме на три најважни работи: хидратација на телото, заштита од сонцето и одмор, за да може телото да се исцелува и да се одржува здраво.

Најчести проблеми во летните месеци се болките во мускули и зглобовите поради зголемена физичка активност, како и сува кожа поради влијанието на ув зраците. Испробајте го домашниот лосион од магнезиум кој ќе ги реши сите ваши проблеми и тоа само со еден потег.

Како што ви е познато, магнезиумот е клучен минерал во човековото тело, кој е исклучително неопходен за сите клетки во телото за да можат правилно да функционираат. Дури 300 хемиски процеси во организмот зависат од присуството на магнезиумот, што значи дека мора да го внесуваме во доволни количини секој ден.

Ова се само некои од функциите на магнезиумот во телото: го подобрува здравјето на коските, го регулира нивото на енергија, ја поттикнува апсорпцијата на витаминот Д, го забрзува заздравувањето на раните, ги ублажува раните, стимулира циркулација и го намалува ризикот од дијабетес.

Сепак, иако ова е многу важен минерал, поради неправилна исхрана многумина не го внесуваат доволно во организмот. Неговиот недостиг има сериозни последици по човековото здравје.

Освен преку исхрана, постои уште еден начин преку кој може да се внесе магнезиумот во организмот и тоа, преку кожата. На овој начин ќе го задоволите препорачаниот дневен внес, кој за жени изнесува 280-300 мг, а за мажи до 400 мг. За тоа ви е потребна само зовриена вода и магнезиум хлорид.

Потребни состојки: 3 лажици зовриена вода и ½ шолја магнезиум хлорид
Постапка: Измешајте ги состојките и нанесете на вашата кожа на болното место. Болките за многу кратко ќе исчезнат. Во оваа смеса може да додадете шеа путер или кокосово масло и ќе добиете одличен крем за нега на кожата.