Секој ден пијте од овој чудесен напиток кој ќе ги деблокира вашите затнати артерии, ќе го намали нивото на лошиот холестерол и крвниот притисок.

Голем број луѓе се погодени од овој чест здравствен проблем, а тоа е високиот холестерол и крвен притисок.

фото: Илустрација

Состојбата е најчесто причинета од стрес и брзото темпо на живеење, што денес е вообичаено, како и немање доволно време да се посвети внимание на здравјето. Високот ниво на холестерол може да предизвика некои сериозни проблеми.

Потребни состојки:

1 кг лимон
1 мала кесичка сода бикарбона
5-6 китки магдонос
12 шолји вода

Постапка:

Во ладна вода исперете го добро лимонот. Ставете топла вода во тенџере, додадете сода бикарбона и претходно измиениот лимон. Оставете да отстои еден час.

Магдоносот убаво измијте го, исцедете го и исечете го ситно, па додадете го во водата. Гответе 2-3 часа на многу тивок оган и по потреба додавајте вода. Внимавајте, смесата не смее силно да врие. Потоа процедете го напитокот и лимоните добро исцедете ги. Се чува во фрижидер.

Употреба: По 4 лажици од овој напиток секое утро на празен желудник. Се надеваме дека овој рецепт некому ќе му биде од корист и не заборавајте да го споделите со вашите најблиски и пријателите.