Ако се плашите од холестерол и дебелина, оваа природна смеса ќе ги сведе на минимум мастите во рекордно време

Со зголемените масти во крвта или високо ниво на лошиот холестерол, голем број луѓе се соочуват во современиот свет поради брзото темпо на живеење, но и поради генетска предиспозиција, Овој сируп се покажал како многу ефикасен за брза елиминација на зголемениот холестерол.

За да го приготвите сирупот ќе ви бидат потребни само неколку состојки.

фото: Илустрација

Потребни состојки:

1 кг лимон со кора
5-6 китки магдонос
3 литри вода
1 кесичка сода бикарбона

Постапка:

Лимонот добро измијте го во ладна вода и истријте ја кората. Потоа исечете го на половинки или четвртинки, извадете ги семките и ставете го во претходно загреана топла вода со кесичка сода бикарбона и исечкан магдонос.

Гответе на многу тивок оган од 2 до три часа, оставете поклопено да отстои додека да се олади, а потоа процедете го и добро истискајте преку газа.

Би требало да добиете 1,5-2 литри сируп. Се пие секое утро на празен стомак, а мерката е една полна ракиена чаша. Оваа доза е доволна за 15 дена, со редовна секојдневна консумација. Потоа се прави пауза од десет дена, па по потреба се повторува постапката.

Претходна статијаПоздравете се со затнатите артерии, високиот притисок и лош холестерол, препородете се со оваа природна смеса
Следна статијаЕфикасен чај од 2 состојки за намалување на високиот крвен притисок – треба да оди на рецепт