Шеќерна болест или дијабетес е хронично системско поре.метување на метаболизмот, кое се карактеризира со хипергликемија, т.е. трајно зголемување на нивото на глукоза во кр-вта.

Генерално е условен од наследни фактори, а настанува како последица на намалено излачување или намалено биолошко дејство на хормонот инсулин, односно во комбинација на овие два фактори.

Тој недостаток ја попречува размената на јагленихидрати, масти и белковини во организмот (што се манифестира со карактеристични тегоби), а по подолго време влијае и на структурата и функцијата на кр-вните садови, нервите и другите витални орга-ни и орган-ски системи.

Дијабетесот денес се вбројува меѓу најчестите ендокринолошки заболувања, со тенденција на зголемен пораст (особено во развиените земји на светот). Тоа е последица на модерниот стил на живот и зголемениот број на надворешни етиолошки предизвикувачи, меѓу кои посебно се издвојува зголемениот број на килограми.

Шеќерната болест најчесто се јавува во поодмината животна возраст како последица на општите дегене.ративни и склеротични промени во организмот (кои го зафаќаат и панкреасот), а кај младите лица може да настане поради генетски пореметувања или оште.тувања на панкреасот кај одредени заразни заболувања.

Симптомите и знаците се во зависност од нивото на шеќер во кр-вта, но луѓето со дијабетес тип 2 и покрај покачената гликоза во кр-вта, на почетокот може да немаат никакви симптоми. Кај пациентите со дијабетес тип 1, симптомите најчесто се манифестираат побрзо и во потешка форма.

Дел од знаците и симптомите се: зголемено чувство на жед, често мокрење, зголемен апетит, необјаснето губење на телесна тежина, замор, заматување на видот, бавно зараснување на ра-ни, благо покачен кр-вен притисок;

Потоа, чести инфекции (инфекции на непцето, кожата, ва-гината, мочниот меур), присуство на кетони во урина (кетоните се попратни продукти како резултат на разложувањето на мускулите и масното ткиво поради недостаток на инсулин).

Природата како и секогаш има лек за секоја болест, па така и сокот од смрека одамна е познат како лек за шеќерна болест. Лековит сок од смрека кој помага во сла.беење и за дијабетес.

Домашен напиток од бобинки од смрека е проверен лек за шеќерна болест (дијабетес), а помага и во сла.беење и регулирање на к илограмите. Може да се кон-сумира како сок или како чај.

Сокот од смрека се приготвува на едноставен начин. Потребни состојки: 500 г смрекинки, 3 литри вода, 1 лимон и тегла од 3 литри.

Постапка: Ставете ги бобинките во тегла и прелијте ги со вода до врвот. Потоа исцедете еден лимон и сокот додајте го во теглата. Сокот е готов кога бобинките од смрека ќе почнат да паѓаат на дното.

Сокот се пие 3 пати дневно по една шолја, околу 250 мл наутро, задолжително по една шолја на празен желудник, а остатокот се пие во текот на денот. Можете да го заблажите напитокот, по желба, но тој сам по себе е многу вкусен. За сла.беење: Се препорачува да се пие во неограничени количества.

Чај од смрека: Освен сок можете да направите и чај од смрека кој ги зајакнува нер-вите и желудникот, ја чисти кр-вта, а преку урината се ели.минираат и ло.шите сокови, предизвикува потење, го чисти црниот дроб, ги ситни и одвојува каменчињата и песокот во жолчка, бубрези, мочен меур.

Сепак, чајот не се препорачува за лица со заболени бубрези или бремени жени. Се пие по 2 – 3 чаши во текот на денот. Потребни состојки: 2 супени лажици смрекинки, 500 мл вода и мед по желба.

Постапка: Бобинките од смрека издробете ги или изг.мечете ги со лажица, па ставете ги во врела вода и варете ги 3 – 5 минути. Тргнете го садот од рингла и поклопен оставете го да отстои околу половина час. Потоа процедете го чајот и започнете со пиење.

Сируп од смрека – рецепт: Сирупот се прави со кратко провривање на 500 г смрекинки во 3 литри вода. Потоа се мелат и варат уште еднаш со додавање на вода по потреба. Добиената смеса се процедува низ сито и се остава да излади. За да се добие сируп, треба да се додаде мед (количината по желба, додека да згусне). Сирупот се складира во тегли и се чува добро затворено на темно и суво место.

Лековитото дејство на смреката е навистина големо, a во литературата се опишува како: „На места каде што дури и антибиотиците не можат да помогнат, смреката продира“, што многу зборува за лековитите својства на оваa билка.

Плодовите од смреката се користеле за заштита од ч ума, к олера и други болести, затоа во народната медицина дури и денес постои верување дека кон-сумирањето на смрека е одлична заштита од разни болести.

Смреката и нејзиното есенцијално масло имаат диуретично дејство, затоа често се користи за отекување на зглобовите и ревматски проблеми. Сепак, треба да се внимава со употреба на есенцијално масло од смрека бидејќи неговата честа употреба може да доведе до иритација на бубрезите, кр-вавење, протеинурија, па дури и воспаление, а во такви услови не се препорачува кон-сумација на смрека и нејзини препарати.

Не треба да ја користат бремени жени и мали деца, а не се препорачува употреба подолго од 3 седмици. Затоа, треба да се консултирате со лекар пред да започнете со кон-сумирате смрека и нејзините препарати.

Докажан е нејзиниот позитивен ефект врз снабдувањето со к.рв во мукозните мембрани, регулирање на дигестивните жлезди и мускулите на дигестивниот тракт. Смреката има и антисептички ефект. Се користи во третман на осип, г орење и б олки во стомакот, напнатост во стомакот и гасови, па затоа се препорачува за полесно варење на храната.

Во цревната флора, смреката и нејзините препарати ги уни.штуваат гнилите бактерии, што доведува до деток.сикација на цревата, но и на целиот организам. Маслото и свежите бобинки ја подобруваат циркулацијата на кр-вта во абдоминалните орга-ни и ја регулираат мен.струацијата кај жените.

Есенцијалното масло помага полесно да се искашла слузта и го намалува лачењето , а исто така е познато дека ги ублажува симптомите на општ замор, главоболки, раздразливост, расеаност, мигрена.

Исто така се користи како диуретик и лаксатив, како мирисна компонента во разни козметички производи и за ароматизација на прехранбени производи, во ароматерапијата.

Докажано е антиревматско, антисептично, спазмолитично, диуретично, деток.сицирачко и тонично дејство на есенцијалното масло од смрека. Надворешната употреба на маслото при ревматски заболувања ја подобрува циркулацијата на кр-вта во ткивата. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина христовска