Полицистични јајници – дијагноза што ја имаат повеќе од 60 проценти од жените дури и без да знаат за тоа. Веднаш штом ќе забележите промени во м енструалниот циклус, задолжително кон-султирајте се со доктор бидејќи постои можност и вие да спаѓате во оваа категорија.

Синдром на полицистични јајници е пореметување предизвикано од хормонален дисбаланс и еден од најчестите дијагнози во гинеколијата. Самите полицистични јајници не се цисти на јајниците, туку тоа се јајници со нешто поголем волумен во споредба со нормалните, а ултразвучно се визуелизираат голем број мали фоликули, па затоа се нарекува дека се полицистични.

Иако ова пореметување е многу честа појава, сепак сè уште постојат нејаснотии околу големиот број различни симптоми во комбинација со различни промени во лабораториските анализи.

Се разбира, самата болест не е премногу опас.на, не го заг.розува вашиот живот, но ако не се лекува навреме, може да доведе до појава на дијабетес, неп.лодност и многу други нарушувања.

Покрај чајот од бисерок (вирак, вркута), кој е веќе надалеку познат по тоа дека помага кај сите женски проблеми, оваа здрава смеса можете да ја направите за помош во третманот со полицистични јајници.

Потребни состојки: 300 г мед, 300 г свеж магдонос, 300 г органски лимон со кора и 100 г маслиново масло

Постапка: измијте го добро лимонот заедно со кората, а тоа е најдобро да го направите во раствор со сода бикарбона! исечете го на парчиња и отстранете ги семките. магдоносот исто така, добро измијте го и оставете го некое време да се исуши од водата.

Ставете ги сите состојки во блендер и миксајте додека да се соединат во хомогена смеса. Вашиот лек е подготвен! Употреба: земајте трипати на ден пред јадење по една мала ракиена чашичка од оваа мешавина.

Во комбинација со здрава исхрана, физичка активност, чај од бидерок и оваа здрава мешавина, резултатите ќе се покажат за многу кратко време.

Лек за полицистични јајници

Измешајте исти количини од кантарион, амброзија и невен, а потоа ставете три лажици од оваа смеса во литар зовриена вода и оставете да отстои поклопено половина час, а потоа процедете. Може да пиете до три чаши, но само неколку денови.

Подготовка на бања

Подготовка: 200 грама сув или свеж кантарион сварете во три литри вода и прелијте го во бања со подготвена млака вода. Опуштете се во водата максимум десет до дваесет минути пред спиење.

Оваа бања ќе ги прочисти интимните делови од настаните габи, инфекции и бактериски вани-нгитис. Секогаш избегнувајте миење со многу топла вода бидејќи, инфекциите побрзо се шират во топла средина.

Супер женски чај за цисти и миоми

Измешајте амброзија и кантарион во исти количини. За една чаша чај, потребно ви е една лажичка од смесата да измешате со 250 мл зовриена вода, поклопете го садот и оставете да отстои 10 – 15 минути, а потоа процедете. По желба може да се заслади со мед. Пијте 2 – 3 чаши на ден.

Овој чај го регулира менструалниот циклус и ја ублажува б олката, вклучувајќи ја б олката во градите. Исто така помага во лекување на габичните инфекции, воспаление на уринарниот тракт, „бело прање“ и воспаление на јајниците.

Чајот е одличен лек против полицистичните јајници, ги ублажува непријатните симптоми на ПМС и менопауза. Ги балансира хормоните, го зајакнува ѕидот на матката и со тоа ја намалува склоноста кон абор-тус, воедно го зајакнува целиот репродуктивен систем. По шест недели консумирање на овој чај, направете пауза од четири недели. Бремените жени не треба да ја пијат оваа мешавина од чај