ПОЛИЦИСТИЧНИ ЈАЈНИЦИ: Мешавина од мед, магдонос, лимон и маслиново масло ги „топи“ цистите (Рецепт)

Полицистични јајници – дијагноза што ја имаат повеќе од 60 проценти од жените дури и без да знаат за тоа. Веднаш штом ќе забележите промени во м енструалниот циклус, задолжително кон-султирајте се со доктор бидејќи постои можност и вие да спаѓате во оваа категорија.

Синдром на полицистични јајници е пореметување предизвикано од хормонален дисбаланс и еден од најчестите дијагнози во гинеколијата. Самите полицистични јајници не се цисти на јајниците, туку тоа се јајници со нешто поголем волумен во споредба со нормалните, а ултразвучно се визуелизираат голем број мали фоликули, па затоа се нарекува дека се полицистични.

Иако ова пореметување е многу честа појава, сепак сè уште постојат нејаснотии околу големиот број различни симптоми во комбинација со различни промени во лабораториските анализи.

Се разбира, самата болест не е премногу опас.на, не го заг.розува вашиот живот, но ако не се лекува навреме, може да доведе до појава на дијабетес, неп.лодност и многу други нарушувања.

Покрај чајот од бисерок (вирак, вркута), кој е веќе надалеку познат по тоа дека помага кај сите женски проблеми, оваа здрава смеса можете да ја направите за помош во третманот со полицистични јајници.

Потребни состојки: 300 г мед, 300 г свеж магдонос, 300 г органски лимон со кора и 100 г маслиново масло

Постапка: измијте го добро лимонот заедно со кората, а тоа е најдобро да го направите во раствор со сода бикарбона! исечете го на парчиња и отстранете ги семките. магдоносот исто така, добро измијте го и оставете го некое време да се исуши од водата.

Ставете ги сите состојки во блендер и миксајте додека да се соединат во хомогена смеса. Вашиот лек е подготвен! Употреба: земајте трипати на ден пред јадење по една мала ракиена чашичка од оваа мешавина.

Во комбинација со здрава исхрана, физичка активност, чај од бидерок и оваа здрава мешавина, резултатите ќе се покажат за многу кратко време.

Лек за полицистични јајници

Измешајте исти количини од кантарион, амброзија и невен, а потоа ставете три лажици од оваа смеса во литар зовриена вода и оставете да отстои поклопено половина час, а потоа процедете. Може да пиете до три чаши, но само неколку денови.

Подготовка на бања

Подготовка: 200 грама сув или свеж кантарион сварете во три литри вода и прелијте го во бања со подготвена млака вода. Опуштете се во водата максимум десет до дваесет минути пред спиење.

Оваа бања ќе ги прочисти интимните делови од настаните габи, инфекции и бактериски вани-нгитис. Секогаш избегнувајте миење со многу топла вода бидејќи, инфекциите побрзо се шират во топла средина.

Супер женски чај за цисти и миоми

Измешајте амброзија и кантарион во исти количини. За една чаша чај, потребно ви е една лажичка од смесата да измешате со 250 мл зовриена вода, поклопете го садот и оставете да отстои 10 – 15 минути, а потоа процедете. По желба може да се заслади со мед. Пијте 2 – 3 чаши на ден.

Овој чај го регулира менструалниот циклус и ја ублажува б олката, вклучувајќи ја б олката во градите. Исто така помага во лекување на габичните инфекции, воспаление на уринарниот тракт, „бело прање“ и воспаление на јајниците.

Чајот е одличен лек против полицистичните јајници, ги ублажува непријатните симптоми на ПМС и менопауза. Ги балансира хормоните, го зајакнува ѕидот на матката и со тоа ја намалува склоноста кон абор-тус, воедно го зајакнува целиот репродуктивен систем. По шест недели консумирање на овој чај, направете пауза од четири недели. Бремените жени не треба да ја пијат оваа мешавина од чај

Претходна статијаЧистење на црниот дроб со суво грозје: Исчистете го организмот на природен начин со овој рецепт
Следна статијаБИЛКА ЗДРАВЕЦ: Против тумори и стерилитет, еве како се приготвува